Günümüzde en kıymetli madenlerden biri olan altın, yüzyıllarca insanlar tarafından kullanılan oldukça değer arz eden bir para ya da herhangi bir ödeme karşılığında kullanılan bir madendir. Adı ve günümüzdeki durumu ile en fazla karşılaştığımız altın hemen hemen her iyi ya da kötü söylemlerden etkilenecek kadar hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Yani devletler tarafından iyi bir gelişme ya da iyi bir açıklama ile değeri düşer, fakat aksi durumlarda da oldukça artar. Peki, bu altın alış satış fiyatları neye göre belirlenir?

Altın Piyasası Nasıl İşler?

Kesinlikle haftanın her günü hiç durmaksızın hareket halinde olan altında çeşitli inişli çıkışlar meydana gelmektedir. Bulunduğunuz ülkede hafta sonu oluyor ve piyasalar kapanıyorsa, bu demek değildir ki tamamen kapandı. Çünkü sizde kapanıyorsa diğer ülkelerde açılıyor. Çünkü, coğrafi farklılıklar ve saatler değişkenlik gösterir. Örneğin, ülkemizde Cuma günleri kapanan piyasa, Fransa’da devam eder.

Altın Fiyatları Değişimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bilindiği gibi çok narin bir yapıya sahip olan altın hemen hemen her şeyden etkilenebilen bir madendir. Tıpkı Dolar ve Euro’da olduğu gibi devletlerarasında yapılan antlaşmalar, sözleşmeler ya da herhangi bir duruma bakarak kendi konumunu belirler. Bu ilişkiler iyi ise olumlu gelişmeler meydana gelerek altın fiyatı düşer ve bu da ülke ekonomisinin rahatlamasını sağlar. Ama aksi olursa fiyat yükseldiği gibi ülke ekonomisini zor duruma sokar. Buna en iyi örnek, son dönemlerde Amerika öncülüğünde meydana gelen gelişmelerdir. Türkiye ile aralarındaki politik sıkıntılardan dolayı farklı yaptırımlar uygulayınca (ticaret anlaşması yapmaması ya da ambargo uygulaması gibi) Türkiye ekonomisi zor duruma düşmüştür. Fakat bu politik meselenin çözüme kavuşmasından sonra da piyasadaki borsa değerleri düşüşe uğrayarak ülke ekonomisini az çok rahatlatmıştır.

Altın Alım – Satım Fiyatları Neye Göre Yapılır?

Öncelikle bilinmesi gereken konu, bu ki işlem arasındaki fiyat farkına makas denir. Bu makas farkları, borsanın her kesiminde görülür. Örneğin, kuyumcudan herhangi bir altın aldınız. Onu bir dakika sonra satsanız dahi makas farkına göre satabilirsiniz. 5 liraya aldığınız bir ürünü 1 dakika aradan sonra 3.5 – 4 liraya geri satarsınız. İşte siz böyle kaybedersiniz, kuyumcu da böyle kazanır. Makas aralığının belirlenmesi, kıymeti ölçülebilen hemen hemen her türlü borsa mallarının farklı ülke piyasalarında ki durumlarına göre belirlenir ve bu aradaki fark da kuyumcunun karı olarak bilinir. Örneğin, elinizdeki bir çeyrek altının alım satım fiyat farkı, gram altının yükselmesi sonucu banka ya da kuyumcuların bu makas farkını açmaya girişmelerine neden olur. Eğer makas farklarının düşük olduğu bir altın almak istiyorsanız bu işlemi daha çok kurumsal olan yerlerde yani bankalarda gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü kuyumcular bireysel oldukları için aradaki farkları kendilerince piyasaya benzeterek düzenlerler.