Altın her zaman en güvenilir yatırım aracı olma özelliğini korumaktadır. Altın yatırım amacının yanı sıra hediye ve ziynet eşyası olarak da çok kullanılmaktadır. Bu maksatlarla altın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler konusunda bilgili olmanız gerekmektedir. Aksi halde sahte altın alınabilmekte ve altın alınırken kazançlı olunacağına yatırıma zararla bile başlanabilmektedir.

Yatırım Maksadı İle Hangi Altın Alınmalıdır?

Altının alım ile satım arasındaki farkın nerede ise tamamını işçilik fiyatları oluşturmaktadır. İşçilik oranı yüksek olan altın alındığında, uzun bir zaman sonunda nerede ise anca işçilik fiyatı kadar kar edilebilmektedir. Bu maksatla üretilmiş olan çeyrek, yarım, tam ve cumhuriyet altını gibi işçiliksiz altınlar yatırım için en uygun olan altın türleridir. Hem takı olarak hem de yatırım amaçlı kullanılan bombe şeklindeki bilezikler de işçiliksiz olarak alınabilecek altın türlerindendir. Bankalarda açılan altın hesabı ile de gram üzerinden altın alınabilmektedir, buradaki önemli husus ise alım ve satım arasındaki farkın oranı olmaktadır. Özellikle yatırım için alınacak altınların 22 ayar olması gerekmektedir ve bilezik haricindeki takılarda ise (özellikle 14 ayar olanlarda) işçilik oranlarının çok daha yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Altın Nereden Alınmalıdır?

Altın nereden alınmalıdır sorusunun cevabı ise genellikle ve doğru olarak kuyumcu olmaktadır. Özellikle yatırım amaçlı altınlar kuyumcular haricinde, döviz büroları gibi değişik yerlerde de satılmaktadır. Eğer emin olunamıyorsa, en güvenli altın alınacak yer kuyumcu olmaktadır. Kuyumcu seçilirken de öncelikle bir çok kuyumcunun bulunduğu çarşılar ve uzun yıllar bu hizmeti veren tanınan kuyumcular seçilmelidir. Sürekli olarak aynı yerden altın alınması ise daha da güvenilir olmaktadır.

Altın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Altın alınırken (özellikle hediye veya takı amaçlı) ilk girilen kuyumcudan altın almak genellikle tavsiye edilmemektedir. Altını almadan önce mutlaka değişik kuyumculardan fiyat teklifi almak gerekir ve önceden de altının piyasa fiyatının bilinerek alım işine girişilmesi daha da faydalı olmaktadır. Altının alınacağı kuyumcu seçildikten sonra ise altın üzerindeki numaralar mutlaka kontrol edilmelidir. Her altının üzerinde, altının değerine gösteren numaralar vurulmaktadır, kuyumcunun söylediği ile altının üzerindeki ayar değeri birbirini tutmalıdır. Ayarlar kontrol edildikten sonra ise kuyumcunun tartı değeri, işçilik ve satış fiyatını belgeleyen mutlaka mağazanın bilgileri olan bir kart alınmalıdır. Eğer markalı bir altın tercih ediliyor ise sertifikası da altınla birlikte istenmelidir. Bunlardan sonra en önemli konu ise mutlaka satış fişi veya faturanın alınmasıdır.

Diğer Hususlar

Altın alınırken ayrıca altının fiziksel özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Cumhuriyet altını çeşitleri sadece darphanede basıldığı için mutlaka darphanenin damgası aranmalıdır. Ayrıca bu tür altınların tarihlerinin de yeniliği satılırken fiyatta fark ettirmektedir ve hediye olmayacak ise kulpsuz olanlar tercih edilmelidir. Taş aksesuarlı altın alınırken bu taşların da altın olarak tartılıp satıldığı, kuyumcular tarafından alınırken ise taşın gramının düşülerek alındığı da unutulmamalıdır. Kuyumculardan altın alınırken mutlaka pazarlık yapılmalıdır ve bunun faydası bazen çok iyi rakamlarla görülmektedir. Yatırım için hurda tabir edilen iyi durumdaki ikinci el atın almak da iyi bir getiri sağlamaktadır.