Altınlarınız nakite çevrilebilen en iyi yatırımdır. Fakat ihtiyaç halinde altın bozdurmadan önce bilmeniz gerekenler mevcuttur.

Piyasayı Araştırın

Altın çok çabuk değer kaybeder ve kazanır. Bozdurmadan piyasanın nabzını yoklamalı ve araştırma yapmalısınız. Değerin yüksek olduğu zamanları tercih etmelisiniz.

Kuyumcuları Dolaşın

Piyasayı araştırasınız bile, bazı uyanık kuyumcular arada birkaç tl fark ile düşük fiyat vermektedir. Bu tuzağa düşmemek için en az altı ya da yedi dükkân dolaşmalısınız.

Aldığınız Paradan Emin Olun

Sahte satış yapan ve verdiği paraya bile güven olmayan kişiler mevcut. Aldığınız parayı sayın ve gerçekliğinden emin olun. Teker teker incelemelisiniz.

Altınlarınızı Toplu Bozdurun

Tek tek altın bozdurmak istediğinizde fiyat açısından avantaja geçemeyebilirsiniz. Fakat beşten fazla altın bozduracaksanız kuyumcu ile pazarlık bile yapabilirsiniz. Bu durumda karlı duruma geçersiniz.

Altın Yerine Başka Değerli Ziynet Alın

Yatırımlarınızın gücüne güç katmak için altın bozuyorsanız, küçük altınlarınızı bozdurup yerine bilezik alabilirsiniz. Sattığınızda çok daha fazla kar edersiniz.

Altın Bozdururken Tarihine Bakın

Eski tarihli altın ve yeni tarihli altın arasında fiyat farkı vardır. Alırken de satarken de bu fark stabildir. Dikkatli olmanız halinde tasarrufa geçebilirsiniz.

Bozduracağınız Altının Gramajı Önemlidir

Artık altınların gramından, çeyreğine ve tam olacak şekilde çeşitleri vardır. Eğer bu üçlüden birini bozduracaksanız, altın türünüzün merkez bankasındaki satış ve alış kuruna bakmalısınız.