Günümüzde otomobil ihtiyacı tamamen zorunlu hale gelmiştir. Şehirleşmenin ve kalabalık yaşamın içinde her evde mutlaka en az bir araç bulunmaktadır. Zamandan kazanmak için araç edinebilmenin de bazı şartları vardır. Otomobil almak için gerekli olan nakit yoksa bankalardan taşıt kredisi kullanma hakkınız doğmaktadır. Peki, araba kredisi çekmek için şartlar nelerdir? Araba almanın en zor süreci bankadan kredi kullanma evresidir. Gerekli prosedürler, evraklar ve şartlar içinden sıyrılıp taşıt kredisi kullanabiliyorsanız en şanslı insan sizsiniz demektir. Tüketici olarak bankaya taşıt kredisi için başvuruda bulunmak istiyorsanız, size sunulan şartlar ve gerekli evraklar…

Taşıt Kredisi Şartları

Taşıt alabilmek için öncelikle 18 yaşından büyük olmak gerekir. Gelirinizi göstermek için belgelendirilebilen gelir düzeyiniz, SGK kaydınız olması gerekir Özel bir firmaya bağlı çalışıyorsanız 3 ay sigorta girişinizin eksiksiz olması ve halen devam ediyor olması gerekir. Tüm bu şartların yanı sıra geçmişte bankalarla aranızın iyi olması ve sicilinizin temiz olması gerekir. Kredi notunun yeterli olduğu durumlarda taşıt kredisine bir adım daha yakın olabilirsiniz. Talep ettiğiniz tutar gelirinizi karşılamalı ve ödeme gücünüzün tam olması gerekir. Bu şartlar haricinde ek istemlerde bankanın kuralına göre değişebilir.

Taşıt Kredisi Almanın Önemli Noktaları

Taşıt sahibi olmak için yeterli miktar bulunmuyorsa, size en yakın olan bir banka ile görüşme sağlamanız gerekebilir. Otomobil alımı için seçeceğiniz aracın yaşı önemlidir. 0-5 yaş arası araçlar için taşıt kredisi istenen şartlara hâkim olunduğu takdirde bir gün içinde uygun bulunarak ödeme yapılır. Ancak araç 5 yaş üstü ise taşıt kredisi çekmek için hazırda bir miktar paranızın olması şartı aranır. Eğer bu miktar yok ise size en uygun kredi türü ihtiyaç kredisidir.

Taşıt Kredisi Vade Süreleri

Taşıt kredisi kullanırken tüm şartlara uyuyorsanız yinede maksimum vade sayısı 48 aydır. Vade süresi istenildiğinde azaltılabilir ama asla arttırılamaz. Bankaların ortak kararı bu doğrultudadır. Ayrıca vade süresince banka aracı ipotek altın alır. Kredi taksitlerinin düzenli ödenmediği durumlarda araç icra yoluyla satılır. Bu doğrultuda satılan aracın parası bankaya direk olarak gider. Arabanın değeri üzerinden de taşıt kredisi hesaplamaları yapılabilir. Elde var olan paranın %70 ine kadar taşıt kredisi onayı verilir.

Taşıt Kredisi Ne Zaman Çekilir?

Taşıt kredisi diğer ihtiyaç kredileri gibi değildir. Mutlaka resmi olarak bir aracın ruhsatı banka ile paylaşılmasından sonra gerekli tüm hesaplamalar banka yetkililerince uygulanmaktadır. Bu nedenden dolayı aracı bulmadan taşıt kredisi kullanamazsınız. Aracın değeri ve yaş aralığı b u kredi türü için çok önemlidir. Taşıt kredisi başvurusuna gitmeden önce alacağınız aracı bulmak en mantıklı karar olacaktır. Temel şartlar ve istenen evraklar ikinci planda görüşülerek karar verilir.