Bankalar kredi imkanı sağlarken kullanılan kredinin aylık taksit ödemelerinin daha elverişli hale gelmesi için müşterilerine çeşitli ödeme alternatifleri sunar. Bu ödemeler, düzenli olarak aylık ödeme, ara dönemlerde ödeme, azalan miktarda veya artan miktarda ödeme, krediyi kullanan müşterinin değişken durumuna göre esnek ödeme ve balon ödeme olarak belirlenebilir.

Balon Ödemeli Kredi Ne Demek?

Genellikle konut ve taşıt alımı için kullanılan bu kredi, aylık olarak ödenecek olan kredi ödemesinin müşteri için daha düşük miktarlarda belirlenip, borcun tamamının son taksitte ödenmesini sağlar. Örneğin, aylık 1600 TL taksit ile çekilen kredi, balon ödeme tercihi ile yaklaşık 900 TL olarak ödenir, aradaki fark son ödeme ayında toplu olarak ödenir. Diğer kredilerde olduğu gibi balon ödemeli kredide faiz sabittir. Çekilen kredinin ödemesi bitene kadar belirlenen faiz oranı değişmez. Balon ödemede, aylık ödeme tutarı faiz ve vergi oranının altına düşmeyecek şekilde kullanan müşteri tarafından belirlenir.

Kimler Balon Ödemeyi Tercih Etmeli

Önceden miktarı ve tarihi belli olan emeklilik ödemesi ile ev ya da araba almak isteyenler, kısa süreliğine toplu para ihtiyacı olanlar balon ödemeli kredi seçeneğini değerlendirebilirler. Ayrıca balon ödemeli kredi, yatırım yapmak isteyenler tarafından sıkça tercih edilen kredidir.

Balon Ödemeli Kredinin Avantajları

Öncelikle avantajlı olabilmesi için bütçeye uygun kredi ve ödeme seçeneklerini tercih etmek gerekir. Balon ödemenin en belirgin özelliği önemli miktarda ödeme kolaylığı sağlaması, bu şekilde aylık ödenecek taksit yerine, balonlu ödeme ile ele geçen miktar yatırımda değerlendirilebilir. Ev ya da araç almak için toplu para bekleyen kişi, balon ödemeli kredi ile beklenende daha kısa zamanda almak istediği evi ya da aracı alabilir.