Banka Çeyiz Hesabı

Banka Çeyiz Hesabı, evlilik döneminde rahat etmek isteyen müşterilerin evlilik masraflarına önceden hazırlık yaparak gelecekte daha rahat olmak için bugünden tasarruf yapmasıdır. Müşterilerin kredi kartı veya mevduat hesaplarından verdikleri düzenli ödeme talimatı ile bütçelerini sarsmayacak şekilde devlet katkısıyla birlikte gelecek için uzun vadeli birikim yapmasıdır.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Bu uygulamadan yararlanabilmek isteyen müşteriler yurt içindeki tüm bankalara TL cinsinden mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı açarak başvurabilir. Çeyiz hesapları ortak bir hesap gibi açtırılamazlar. Evlenmeyi planlayan çiftler ayrı bir şekilde bu hesabı açarak devlet katkısından yaralanabilirler. 3 yıl boyunca bu hesaba düzenli olarak ödeme yapılması şarttır. Hesaba yapılacak olan ödemeler aylık en az 100 lira, en fazla ise 1000 lira olabilir.

Hesap sahipleri bu ödemeleri aylık ya da 3’er aylık dönemlerde gerçekleştirebilirler. Hesabın açılışında bir kereye mahsus olmak şartıyla üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilir. Hesap bakiyesi asgari ödeme tutarının altına düşürülmeyecek şekilde yılda 2 kere para çekilebilir. Çeyiz hesabı açılan bankanın dışında başka bir bankaya taşınamaz.

Çeyiz Hesabını Kimler Açabilir?

Bu hesabı sadece T.C. vatandaşı olan gerçek kişiler ve mavi karta sahip olan kişiler açabilir. 18 yaşından küçük olan bireylerin veli ya da vasisi bu hesabı açabilir. 18 yaşından büyük olan bireylerin bu hesabı açmaları için hiç evlilik yapmamış olmaları ve 24 yaşını doldurmamış olmaları gerekir. Bir kişi adına birden fazla çeyiz hesabı açılamaz.

Çeyiz Hesabında Devlet Katkısı

Bu hesaptaki ödemeler düzenli bir şekilde yapıldığı müddetçe ve hesapta ne kadar çok birikim sağlanırsa, devlet katkısı da o kadar çok yüksek olur. En az 3 yıl birikim yapılan çeyiz hesabı sahibi 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapması durumunda 6 ay içinde başvurursa toplam birikiminin maksimum %25’i kadar devletten katkı alabilir. Düzenli ödemelerin aksatılması durumunda devlet katkısından yararlanma hakkı kaybedilecektir. Devlet katkısı azami tutarı ve alt-üst sınırı her yıl yeniden değerleme oranı kadar arttırılarak değiştirilecektir.