Kartınızla internet üzerinden alışveriş yapmak için öncelikle banka kartı internet alışverişine nasıl açılır bilmek ve açtırmak gerekmektedir. Günümüzde elektronikten giyime, gıdadan ev eşyasına kadar birçok ihtiyacımızı mağazalardan değil internet üzerinden yapıyoruz. İnternet üzerinden alışveriş yaparken nakit para kullanma imkânı sınırlıdır. İnternet üzerinde ancak kapıda ödeme seçeneği bulunması durumunda nakit ödeme yapabilirsiniz. Bunun dışında internet üzerinden yapılan tüm işlemlerde banka kartı (Bankomat veya kredi kartı) kullanmak gerekiyor. Banka kartınız internet kullanımına açık değil ise internet üzerinden alışveriş yapmak mümkün değildir.

Banka Kartını İnternet Alışverişlerine Açma İşlemi

Banka kartını internet alışverişine açmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Kullanılan yöntemlerden bazıları şu şekildedir;

  • Banka müşteri hizmetleri
  • SMS Yolu
  • İnternet Bankacılığı
  • Telefon bankacılığı

Kullandığınız kart hangi bankanın ise bu yöntemlerden birini kullanarak kartınızı internet alışverişlerine kolayca açtırabilirsiniz.

Banka Kartını İnternet Alışverişine Açtırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Banka kartını internet alışverişlerinde kullanmak bazı durumlarda riskli olaylarla karşılaşmaya sebep olabilir. Güvenli olmayan alışveriş sitelerinden yapılan alışverişlerde kart bilgileri kötü niyetli kişilerin eline geçme riskini taşımaktadır.

Bu sebeple banka kartlarının doğrudan internet alışverişine açılması yerine kartınıza tanımlanan ve limitini kendinizin belirlediği sanal kart uygulamasından faydalanılabilir. Banka kartınızdan belirlediğiniz limit kadar internet üzerinden harcama sınırlaması koymasını talep edebilirsiniz.

Yüksek limitli kart bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi sebebiyle mağduriyet yaşayanların sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple internet alışverişlerinde ekstra güvenlik önlemleri tanımlatmak gerekir.

İnternet Alışverişlerinde Bulunması Gereken Güvenlik Önlemleri

İnternet alışverişlerinde kullanılacak kartlara tek kullanımlık şifre uygulaması yaptırabilirsiniz. Kart sahibi olarak kullanmış olduğunuz gsm hattına her alışveriş işlemi için ayrı ve tek sefer kullanılan şifre uygulaması ile kart güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yaparken güvenilir sitelerin seçilmesi, güvenli ödeme seçeneği, 3D şifreleme sistemleri bulunan adreslerin tercih edilmesi kart bilgilerinizin güvenliğini sağlayacaktır. Bankanızdan internet üzerinden yaptığınız işlemlerin sms yoluyla tarafınıza bildirilmesini talep edebilirsiniz. Böylelikle bilginiz dışında gerçekleştirilmek istenilen harcamalara hızlı bir şekilde müdahale etme fırsatınız olacaktır.