Türkiye’de bulunan bankalar, bazı dönemlerde vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması için belli başlı kredi imkanları (belli bir faizi olan) sunar. Bunlardan biri de, alışverişe en çok ihtiyaç duyulan zamanlardan biri olan bayramlardır. Bu dönemlere özel olarak sunulan bayram kredileri ile vatandaşların çoğunluğu ihtiyaçlarını karşılamak için belirli faizlere tabi tutulan para ödemeleri alırlar. Peki, bayram kredisi başvurusu nasıl yapılır? Bu yazımızda bu kredi hakkın bilinmesi gerekenler ele alınacaktır.

Bayram Kredisine Başvuru

Bayram kredisi almaya karar verdiğiniz de, eğer o bankanın her zamanki sabit müşterisi iseniz, telefon yardımıyla uygulamalardan, kredi çekeceğiniz bankaya ait olan mobil uygulamayı indirin ve menü kısmına girerek ‘’kredi’’ ve ardından ‘’bayram kredisi’’ seçeneğine tıklayarak kolay bir şekilde başvurabilirsiniz.

Bunun dışında size en yakın banka şubesine gidip, yetkili kişilere bayram kredisi başvurusu yapmak istediğiniz belirtirsiniz. Ardından size başvuru amaçlı bir form verilerek doldurmanız istenir. Eğer bilgileri eksiksiz ve doğru doldurduysanız tarafınıza, çok kısa bir süre içerisinde onaylanıp onaylanmadığına dair bilgi verilir. Bunun için bankalar nezdindeki kredi notunuz da oldukça önemlidir. Çünkü kredi notunuz düşükse bu imkandan faydalanmanız mümkün değildir. Kredi notunuzu ya banka müşteri hizmetlerinden ya da KKB aracılığıyla sorgulatabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri aracılığıyla bayram kredisine başvurmak isterseniz, banka çağrı merkezini arayarak başvuru yapmak istediğiniz belirtirseniz, onlar da en kısa sürede size geri dönüş sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, internet şubesinden de başvuru yapabilirsiniz. Bunun için ilgili bankanın web sitesine girerek, buradaki talimatları takip edin ve bayram kredisi başvurusu yapın. Son olarak da en yakın banka ATM’sine giderek buradan da başvurabilirsiniz. Bunun için kartsız işlemler menüsünden, kredi kampanyaları seçeneğiniz seçin ve istenen bilgileri doldurarak onay tuşuna basın. Ardından sonucu bekleyebilirsiniz.

Bayram Kredisi Faiz Oranları ve Başvuru Şartları

Bayram kredileri hemen hemen tüm bankalar tarafından sunulan bir imkân olduğu için aralarında rekabet söz konusudur. Bu nedenle vatandaş için fırsatlar doğuran bir ortam oluşur. Böylece vatandaşın istediği uygun faiz ortamları oluşur. Bu avantajlar ya tutar ve vade üzerinedir.

Bunun için gerekli olan şartlar; 18 yaş ve üstü olunmalı, kredi notunun yeterli olmalı, gelir belgesi olmalı, başvurulacak kredi talebi en fazla 36 ay olmalı gibi birçok şart mevcuttur. Bu ve diğer şartlar yerine getirildiği takdirde kredi alımına uygun hale gelirsiniz.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Her çalışan için farklı belge talebi olur. Örneğin, özel sektörde çalışanlar için maaş bordrosu,ek gelir belgesi (varsa), ikametgah belgesi, SGK belgesi ve çalıştığı kurumun imza sirküsü. Kamu çalışanları için, maaş bordrosu, ikametgah ve ek gelir belgesi. Emekli olanlar için, aylık döküm, ikametgâh ve ek gelir belgesi gibi belgeler gereklidir.