Hayallerimiz, gereksinimlerimiz ve hatta günlük yaşantımız için ihtiyaçlarımızın karşılanmasını farklı yöntemlerden sağlayabiliriz. Kredi kartı ve banka kredileri de aslına bakılırsa yöntemlerden birisidir, kredi kullanımı konusunda ilk dikkat edilen nokta bireysel kredi faiz oranları konusudur.

Tüm bireyler aynı banka ile çalışmadığından ve bankalarında kendilerine özgü işletim teknikleri olmasından dolayı her biri farklı oran talep etmektedir. Elbette ki müşteri olan bireyler kendilerine en uygun olan oranı bulabilmek için bankaları kendileri arasında değerlendirmektedir.

Devlet bankası ya da özel banka fark etmeksizin potansiyel müşterileri elde edebilmek adına çeşitli ürünlerinde indirim, oran düşüklüğü veya düşük dosya masrafı gibi kolaylıklar sağlamaktadır.

Hangi Bankada Bireysel Kredi Faiz Oranları Daha Düşük?

Bireysel kredi faiz oranları düşüklüğü söz konusu olduğunda herkesin aklına ilk olarak devlet bankaları geliyor olsa da gerçek çok daha başkadır. Bankalar arası olan rekabette en düşük oranı bizlere TEB bankası sağlamaktadır, bireysel kredide %0,98 gibi bir oranlar 15,000 TL gibi rakamları 36 vadeye kadar talep edebilmeniz mümkündür.

%0,99 faiz oranı ile bu bankayı ING BANK takip etmektedir, listemizdeki 3. Sırayı ise %1,16 oranı ile Türkiye İş Bankası almaktadır. Düşük meblağlar çekip de daha az faiz ödemek isteyenler için ideal bankaları sıralasak da Garanti BBVA ve Denizbank’taki faiz oranlarından da bahsetmeden geçmeyelim.

Aslında aralarında fazla bir değişiklik olmasa da ilk bankamıza kıyasla oldukça fazla sayılabilmektedir, birisinde %1,58 olan faiz oranı diğerinde ise %1,59’dur.

Neden Özel Bankalarda Daha Düşük?

Öncelikli olarak özel bankaların sayısı devlet bankalarından daha fazladır ayrıca farklı sermayeler ile kurulmalarına bağlı olarak parayı işletmeleri ve hatta daha uygun bir tabirle parayı döndürmeleri daha fazla önem arz eder. Buda demek oluyor ki rakiplerinizden fazla müşteri portföyüne sahip olmalısınız. Bu aşamada da karşımıza bireysel kredi faiz oranları düşüklüğü ve farkları karşımıza çıkar. Bireylerin bir bankayı tercih etmesindeki en önemli etken kredi ya da kredi kartı gibi kişisel ürünlerde düşük faiz oranlarıdır. Karşılıklı yapılan bu menfaat sözleşmeleri ile her iki tarafta istediğini elde eder.