Bir dönem patlama yapan ve ekonomi piyasasında balon paradoksu oluşturduğu gibi bir çok spekülatif tartışmaya yol açan bitcoin bir balon kadar olmasa da düşüşünü sürdürüyor. Peki bitcoin değeri neden düşüyor? Bir anda bu kadar dolar karşısında yükselebilen ve bütün dünyayı sallayan bu teknolojinin bu düşüşünün arkadasın da yatan nedenler ne olabilir? Bitcoin geleceğin para birimi olacağı söylentileri ile beraber adeta bir rüzgar gibi esti geçti. Beraberinde bir çok yeni elektronik para birimi (kripto paralar) ve kendi coin borsasının da oluşmasını sağlayan bitcoin nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır gibi bir çok bilgi detaylı bir şekilde bu yazıda yer alıyor.

Bitcoin’in Hızlı Yükselişi

2016 yılında hızlı bir yükseliş kaydeden bitcoin dünya kapsamında bir yatırım aracı olarak görülmeye başlamasının sonrasında 2017 yılında hızlı bir patlama yaparak yıl sonlarında artık kendi seviyesinin en yüksek noktalarına ulaşarak bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Öncelikle üretilecek bitcoinin kısıtlı olması sebebi ile değer kazanmaya başlayan bitcoin devamında tamamen üzerine gelen talep seviyesinin yükselmesi ise 20.000 $ seviyelerine kadar yükselmiş, bir yıllık bir süre içerisinde neredeyse değerini 20 kat arttırmış ve kimi insanlara bilinçli bir şekilde kimilerine ise şans eseri iyi gelir getiren bir yatırım aracı olmuştu.

Arz Talep Dengesi

Borsa gibi alanlarda bir parametrenin yükselip veya artmasının bazı nedenleri vardır. Bunlar arasında bu ürünün arz-talep dengesi yanında hükumetlerin kripto para üzerine uyguladığı politikalar gibi bir çok sebep dolayısı ile bitcoin üzerin de ki dengeler değişmektedir. 2017 yılı sonun da yaşanan hızlı yükselişin sebebi bitcoinin diğer paraların arasında ki asli dengesinin dışına çıkarak çok fazla talep görmesi sonucu aslında olması gerekenden çok fazla değerinin yükselmesine yol açmıştır. Bir nevi ekonomik balon oluşturan bitcoin bu yükselmenin devamında tamamen patlamasa da kademeli olarak havasını boşaltmış ve asıl dengesine geri dönmüş durumdadır. Ekonomik piyasalar da genellikle sürekli yükseliş veya sürekli düşüş beklemek yapılan büyük hatalardan biridir. Bitcoin ileride üzerinde ki önemin artması halinde 100 bin doları bulabileceği gibi çok daha fazla değer de kaybedebilir. Burada önemli olan bitcoinin üzerinde ki gözlerin dağılması sebebi ile, kendini dengeleme halinde olmasıdır.

Ülkelerin Politikaları

Arz talep dengesine ek olarak bahsedildiği gibi ülkelerin politikaları da bu noktada etkili olmaktadır. Ülkelerin kripto paraları ciddiye alması veya almaması durumunda, veya onları kanunen tanıması halinde kripto paralar üzerinde ki güven artacak ve bunun sonucunda değeri de artacak, veya güven azalacak ve değeri de azalacaktır. Son olarak Amerika Birleşik devletlerinin borsası olan SEC yani Menkul kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, ETF olarak bilinen ve bitcoin tarafından desteklenen bir borsa yatırım türünü yasaklaması sebebi ile bitcoin sert bir düşüş yakaladı. Bunun devamında SEC’in kararını 30 Eylül’e ertelemesi sebebi ile piyasalar beklemededir. 30 eylül sonra çıkacak kararın olumlu olması halinde bitcoin tekrar değer kazanabilir.

Küresel Kriz

2008 yılında yaşanan küresel kriz sonrası dünya yeni bir kriz beklentisi içerisindedir. Bu tarz krizlerde tedavülde olan ve dünya tarafından kabul gören EURO ve DOLAR gibi para birimleri ciddi yaralar alabilir. İnsanlar genellikle her zaman güven veren ve dünya çapında geçerli olan altın gibi değerli madenlere yönelirler. Gelecekte yaşanacak olan kriz esnasında digital maden olarak bilinen bitcoin gibi kripto paraların tercih edilip edilmeyeceği bu para birimlerinin kaderini belirleyecektir. Güven duyulması ve tercih edilmesi halinde yerini sağlamlaştırması içten bile değildir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında icat edilmiş ve kuruluşu esnasında kuralları tanımlanmış olan bir digital para birimidir. Bitcoinin özelliği herhangi bir aracı kurum olmadan hesaplar arasında transfer edilebilir ve aynı zamanda günümüzdeki ülkelerin paraları karşılığında alınıp satılabilir. Bitcoin aslında merkezi bulunmayan bir veri kaynağının bir çok bilgisayar vasıtası ile zincir şeklinde birbirine bağlanarak verilerin korumasını amaçlayan bir sistemdir. Bitcoin ฿ sembolü ile anılır.

Bitcoin Nasıl Üretilir Nasıl Kazanılır?

Bitcoin madenciliği, kazanılması veya bitcoin mining olarak işlem blockchain içerisinde veriyi saklayan bilgisayarların işlem yeteneklerinin (ekran kartı veya işlemci kapasitesi) kullanılması, bu kullanım karşılığında ise bilgisayarların ödüllendirilmesi sistemine dayanan bir teknolojidir. Bu sayede birden fazla bilgisayar tek bir veriyi birbiri ile eşleşmeli olarak hafızasında tutarak verinin mutlak güvenilirliğini sağlar. Madencilik yüksek işlemci kapasitesine gereksinim duyması ve üretilen bitcoinin protokolü gereği sürekli azalması sebebi ile oldukça zor ve zahmetli bir işlemdir.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin elektronik cüzdanlarda saklanarak, cüzdanlar veya hesaplar arası transfer ve alışveriş işlerinde kullanılmaktadır. Bunun içim mobil cihaz, bilgisayar veya ilgili internet sitelerinde ki cüzdanları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda transfer ve alışveriş işlemlerinde uçtan uca şifreleme gibi iki şifreli doğrulama yöntemleri kullanılır. Bu şekilde yapılan her işlem blockchain içerisinde yer alarak ağa bildirilir ve yüksek güvenlikli alışveriş sağlanmış olur.