Kredi kartı kullanan bireyler, kart iptali yapma durumlarında çeşitli prosedürlerle karşı karşıya kalacaktır. Bu hususta en temel noktalardan birisi de, borcu bulunan bir kredi kartının iptal edilip edilemeyeceği konusudur. Borçlu kredi kartı tamamen iptal edilir mi? sorusunu yönelten kişiler için öncelikle borcu bulunan kartların belirli kurallar dahilinde iptal edilebildiğini söyleyebiliriz. Ancak bu noktada kartın tam olarak iptal edilmediğinden bahsetmek gerekir. Borcu devam eden kredi kartı yalnızca alışverişlere kapanır. Bu noktada ödemeniz gereken borç, kart üzerine tanımlı bir şekilde kalacaktır. Kartın borcu tamamen ödenmediği sürece normal yasal faizler işlemeye devam eder.

Borçlu Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartlarındaki iptal işlemleri normal şekillerde internet üzerinden ya da müşteri temsilcileri üzerinden yapılabilir. Ancak borçlu kredi kartlarını internet üzerinden kapatmaya çalıştığınız zaman, borçların dolayısıyla işlem hatası verecektir. Bu bakımdan borçlu kredi kartlarını kapatmak için doğrudan banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Elbette banka şubesinde ikna edici olabilmek son derece önemlidir. Zira banka görevlileri borçlu kredi kartlarını kapatma konusunda genel olarak olumlu bir yaklaşım sergilemez.

Kredi Kartı İptalinde Ücret Alınır mı?

Tüketici Kanunlarında yer alan ilgili maddelere göre, herhangi bir banka kartını ya da kredi kartını kapatırken ücret talep edilemez. Ancak bazı bankaların kredi kartlarının iptal sürecinde kişilerden ücret talep edebildiğine şahit oluyoruz. Bu ücretler hiçbir şekilde yasal olmadığı için, her türlü şikayet yolu açıktır. Belli bankaların kredi kartı kullanma konusunda kişilere belirli taahhüt imzalattığı ve kartı belirli bir süre kullanma konusunda söz aldığını da biliyoruz. Bu tarz bir belgeye imza attıysanız, belirtilen süreden önce kartı kapattığınız zaman ücret ödemeniz gerekecektir.

İptal Edilen Kredi Kartlarının Borcu Nasıl Ödenir?

İptal edilen kredi kartlarında borç ödeme durumları, normal plan çerçevesinde değerlendirilir. Hesap kesim tarihleri baz alınarak aylık borç durumları gösterilir ve ödemeleri yapmanız istenir. İptal edilen kredi kartlarında hesap numarası işlevsiz hale geleceği için kart üzerinden ödeme yapılamaz. Bu noktada en garanti işlem, şubelere başvurarak borçları elden yatırmak olacaktır. Şayet kredi kartı borçları aşırı şekilde biriktiyse, normal plan dahilinde aylık vadeler halinde ödemeniz mümkündür. Ancak kapattığınız kredi kartlarının tamamen devre dışı kalmasını istiyorsanız, tüm borcu tek seferde ödemeniz de mümkün olacaktır.

Kredi Kartı İptal İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Banka şubelerinden kredi kartlarını iptal ettiğiniz zaman, kartın doğrudan devre dışı kalmadığını görürsünüz. Bu noktada belirlenen bazı yasal süreler vardır. İlgili yönetmelikte yer alan maddeye göre, iptal talebinde bulunulan kredi kartları en geç 7 gün içerisinde devre