Kredi kartlarına doğan taleplerin artması ile beraber aileler kendi içlerinden birden fazla kredi kartına ihtiyaç duymaya başlamıştır. Bu açığı kapatmak isteyen aile bireyleri genellikle ikinci karta başvurmak yerine var olan kartın üzerinden bankaya ek kart başvurusu gerçekleştirir. Peki, ek kart çıkarmak için bir şart var mıdır ya da ek kart nasıl alınır?

Ek Kart Nedir?

Eğer hali hazırda kullandığınız bir kredi kartınız var ve bu kredi kartından bir adette aile bireylerinden birine vermek istiyorsanız ve bütün harcamaların tek kart üzerinde aynı yerden yönetilmesi talebiniz varsa bu durumda ek kartta başvurmanız gerekiyor. Ek kart sizin kartınızın aynısından bir adet daha oluyor ama sizin kartınıza bağımlı oluyor ve limitini siz belirleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu limit istenirse sizin kredi kartınızdan tamamen bağımsızmış gibi işleyebiliyor.

Ek Kart Nasıl Alınır?

Ek kart çıkarmak için mobil ve internet bankacılığı, telefon bankacılığı yada şubeler aracılığı ile form doldurarak çıkartılabilir. Bu işlemi için kart sahibinin direk başvurması ve ek kartın kime çıkarılacağını belirtmesi gerekiyor. Ek kartın sahibinin bilgileri de verildikten sonra bankanın uygun gömesi halinde ek kart çıkartılıyor. Ek kart çıkarmak için şartlardan biriside 18 yaşının ek kart sahibi için doldurulmuş olması. Eğer 18 yaşının altında bir aile bireyine ek kart çıkartmak isterseniz bunun için anne veya babadan birinin çalışıyor olması ve ailenin muvafakatname ile banka şubesine başvurması gerekmektedir. Bu durumda ek kart direk olarak ana kartı bağlı olarak belirlenecektir. Bir kredi kartına bağımlı çıkartılacak olan ek kart sayısı kartın kendi özellikleri ve kredi kartı türüne bağlıdır. Bankanın kendi politikaları da bu konuda rol oynamaktadır.

Ek Kart Çıkarmak Avantajlı mıdır?

Ek kart çıkarmanın avantajları bankadan bankaya değişmektedir. Hatta bankalar müşteri kaybına uğramamak adına ek kart çıkarmaları için müşterilerine özel kampanyalar uygulamaktadır. Aynı zamanda ek kartın en büyük avantajı ek kart içerisinde biriken ek puan ya da mil gibi bazı ekstraları ana karta aktarma şansı olmasıdır. Böylelikle tek bir yerde toplanması sağlanabilir. Ek kart ile ilgili bir diğer avantaj ek kartın aidat mevzusunda karşımıza çıkıyor. Yasaya göre ek kartların aidat ücretleri ana kredi kartının yarısından fazla olamıyor. Buda kredi aidatlarının problem olduğu bu dönemlerde tüketiciler için büyük avantaj sağlıyor.

Ek Kartın Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ek kartların iki türü bulunuyor. Birisi kendisine ait CVV kodu ve son kullanma tarihi olan kartlar diğeri ise ana kartın özelliklerini taşıyan kredi kartları. Ana kartın özelliklerini taşıyan kredi kartlarında hesap kesim tarihleri ortak oluyor. Bu sebeple borç aynı ekstreye ortak olarak yansıyor. Ana kartın borcu ödendiği takdirde bütün kartların borcu ödenmiş oluyor. Diğer türde ise kartların borçları ayrı ayrı kesildiği için ödemelerinde ayrı ayrı yapılması gerekiyor.