Ülkemizde son yıllarda emlak ve taşıt fiyatlarının artması birçok kişinin peşin bir şekilde ev veya almasını imkansız hale getirmiştir. Ev veya araba almak isteyen kişiler kredi çekmek zorunda kalmıştır. Bu krediler sayesinde mal sahibi olunmuş fakat faiz oranları sebebiyle de bu krediler ödenmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle bir kredi çekmeden önce iyi düşünmek gerekir. Ayrıca bütün bankalar farklı krediler için farklı faiz oranları sunmaktadır. Bu nedenle ev kredisi faiz oranları için tüm bankalar incelenmeli ve en uygun bankadan kredi çekilmelidir. Bu sayede daha az miktarlar ödemeniz mümkün olur. Kredi çekecek birçok kişi bu konulara dikkat etmeden, faiz oranlarını incelemeden, avantalara ve dezavantajlara bakmadan kredi çekmektedir. Bu nedenle 7 yıl 10 yıl boyunca yüksek fiyatlı taksitlerle kredi ödemeye mecbur kalır.

Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi çekmenin belirli şartları vardır. Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. 18 yaşından küçük olan kimselere kredi verilmez. Ayrıca yabancılara verilen kredilerde farklı şartlara bağlanmıştır. Onların da kredi çekmesi mümkündür ama bankalara göre değişim gösteren şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunun yanında kredi çekmek için belirli bir yükseklikte kredi notunuzun olması gerekir. Kredi notu düşük olan kişilere kredi verilmez. Bu şartları sağlayan kişilerde ödeme gücüne bakılır. Bir kişi gelirinden daha yüksek taksitleri olan krediyi çekemez. Bu nedenle bütçenizin kredi çekmeye uygun olması gerekir. kimliğiniz ve iş yerinizden aldığınız maaş bordronuz veya onaylı gelir belgeniz ile bankaya gelerek kredi başvurusu yapma imkanınız vardır. Bu şartlar sağlandıktan sonra kredi çekmeniz mümkün olur.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notu sizin ödeme alışkanlığınızı gösterir. Banka sizin aldığınız krediyi geri ödeyip ödemediğinizle ilgilenir. Yani bir krediyi çektiğinizde geri ödememe riskiniz varsa bu kredi verilmez. Bu riskin olup olmadığı da kredi notunuzdan anlaşılır. Kredi notu daha önceden yaptığınız kredi kartı borçlarını ödemediğinizde düşer veya önceden çekmiş olduğunuz kredinin taksitlerini düzenli olarak ödemediyseniz kredi notunuz düşer ve riskli müşteri grubuna girersiniz. Bu grupta olan kişilerin kredi çekmesi mümkün değildir. Bu not tüm bankalarda aynı çıkar. Bankalar ortak bir sistem kullanır ve bir bankada düşürdüğünüz kredi notunuzdan tüm bankalar haberdar olur ve hiçbir bankada kredi kullanamazsınız.

Kredi Notu Yükseltilebilir Mi?

Kredi notunu yükseltmek mümkün fakat oldukça uzun süren bir işlemdir. Bu notunu yükseltmek için birçok bankacı kredi kartı kullanma tavsiyesi verir. Kredi kartı kullanarak sürekli alışveriş yapmanız ve kartın borçlarını düzenli olarak ödemeniz gerekir. Bu sayede banka sizin güvenilir bir müşteri olduğunuzu düşünecektir. Bunun yanında vadeli mevduat hesabı açmanız da kredi notunuzu yükseltir. Bankada bir süre boyunca bekleyen para sayesinde kredi notunu yükselten birçok müşteri bulunmaktadır.

En Avantajlı Kredi Veren Banka Hangisidir?

Bankalar çok farklı oranlarda ve farklı türlerde kredi verir. Bu oranlar sık sık da değişmektedir. Bu nedenle kredi çekmek istediğiniz zaman tüm bankaların oranlarına bakmanız gerekir. Böylece en uygun faiz oranı bulunabilir. Ayrıca devlet bankalarında çeşitli avantajlar bulunur. Öğretmen, polis, asker veya devlete hizmet eden bir memursanız da bu banklarda düşük faiz oranıyla kredi çekebilirsiniz. Bunların dışında çeşitli firmalarla anlaşan bankalar o banka çalışanlarına da düşük faizli kredi imkanı sunmaktadır

Faiz Oranları Neye Göre Değişir?

Faiz oranları çekeceğiniz kredi türüne ve kaç yıllık çektiğinize göre değişir. Örneğin taşıt kredisi ve ev kredisinin faiz oranları aynı değildir. Ayrıca 3 yıllık çekmek istediğiniz kredi ile 7 yıllık çekmek istediğiniz kredide farklı faiz oranları kullanılır. Bu nedenle olabildiğince düşük süreli kredi çekerek faiz oranlarının düşük olmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi Çekerken Hangi Terimlerle Karşılaşılır?

Birçok farklı terimler vardır. Bunlardan birincisi bütçedir. Bütçe, sizin gelir ve gideriniz sonucu oluşan aylık potansiyelinizi ifade eder. Kişiler ancak bütçesine uygun seviyede krediler çekebilir. Vade, alınan bir borcun ödenmesi veya herhangi bir durumun son günün ifade eder. Kredi çektiğinizde taksitlerin vadesi dolduğunda ödenmiş olması gerekir. Faiz, kredi çektiğinizde aldığınız krediden daha fazla para ödersiniz. Bu para faizdir ve krediyi kullandığınız süre için kesilen miktardır. Geri ödeme planı, kredi çektiğinizde bankacı tarafından bir plan oluşturulur ve sizin hangi ayda ne kadar geri ödeyeceğiniz bu plan içerisinde yazar. Hayat sigortası da karşılaşılan terimlerdendir. Bu sigorta size bir şey olduğunda kredinin bedelinin aile fertlerinden alınmasını engeller. Kredi bedeli sigorta şirketi tarafından ödenir.

Kredi Çekerken Önce Ev Mi Bulunmalı?

Birçok kişi önce krediyi çekerek sonra ev aramak ister. Fakat bankaların sistemi bu değildir. Bankalar önce evi bulmanızı ister. Bu sayede elinizde olan peşinatlar ve evin bedeli hesaplanarak bütçenize uygun kredi verilmesi sağlanır. Evin bedelinden fazla krediyi çekme imkanınız yoktur. Ayrıca aylık gelirinizden fazla kredi çekemezsiniz. Bu bankanın parayı korumak adına aldığı bir önlemdir.