Ev kredisi çekerken her banka hayat sigortası yapmaktan kaçınır. Çünkü hayat sigortası sayesinde, borcu olan insanların vefat etmesi ile borçları tamamen devlet tarafından siliniyor. Ev kredilerini de ödemek hayli uzun sürüyor. Bankalar bu yüzden yaş ömrü uzun olan kişilere ev kredisi veriyorlar. Aksi halde ev kredisi çeken kişi borcu ödeyemeden vefat edebiliyor. Fakat hayat sigortası, kredi aylık ödemelerine ekstradan 200-300 Türk lirası maliyet ekliyor. Sigortası olmayan insanlar ise vefat ettiklerinde borcu tamamen çocuklarına veya eşine geçiyor. Krediyi çeken kişi vefat etse bile borcu eşinin ve yakınlarının üstüne devrediliyor. Bu yüzden, bir kaç yüz lira verip borcun vefat ettikten sonra silinmesi en iyisi olacaktır. Çoğu insanda böyle düşünmüş olacak ki kredileri hep hayat sigortası ile alıyorlar.

Hayat Sigortası Hangi Şartları Kapsar?

Hayat sigortası kaza anında vefat eden kullanıcıları ve kaza sonucu sakatlanan(çalışacak durumda olamayan) kişileri kapsar. Sadece bu gibi durumları kapsamakla kalmaz. Hayat sigortası birikim teminatını, işsiz kalan insanları, tehlikeli hastalıklara yakalanan insanları da kapsar. Kaza sonucu oluşan yaralanmalar, özel veya devlet hastanesi fark etmeksizin tüm masraflar hayat sigortası tarafından karşılanır. Sadece bununla da kalmayan hayat sigortası toplu taşıma araçlarında kaza sonucu vefat eden insanlarında borçlarını tamamen siler. Hayat sigortası bu gibi durumları kesinlikle karşılamak zorundadır.

Hayat Sigortasının Çeşitleri

Hayat sigortası gibi sigortaların yaklaşık bir veya iki tane türü bulunur. Bunlardan ilki tam koruma hayat sigortasıdır. İkincisi ise birikim hayat sigortasıdır. İkisi arası da sadece bir fark vardır. Sadece tam korumalı hayat sigortası, birikim korumalı hayat sigortasından fiyatı 300 Türk lirası daha fazla para ödenir. Fakat tam korumalı hayata sigortası daha kaliteli bir hayat sigortasıdır.

Hayat Sigortası Bağlanırken Yapılması Gerekenler

Hayat sigortası bağlanırken yapılması gereken birkaç işlem vardır. Öncelikle hayat sigortası yaptırmak için meslek, meslek türü, tecrübe yılı ve sağlık raporu gibi birtakım belgelerin getirilmesi şarttır. Bu gibi evraklardan biri eksik veya yanlış çıkarsa sigorta yapılamaz.