Mutlu bir hayat, mutlu bir gelecek için sanıyorum hepimizin ortak hayalidir. Yatırım yaparak hayatta karşılaşabileceğimiz risklerle baş edebiliriz. Aynı zamanda gelecekteki hayat standartlarımızı yükseltmemize olanak sağlar. İnsanı güvende hissettirir. İşte tam da bu durumda aklımıza gelen bir soru oluyor “Herkes yatırım yapabilir mi?”. Bu sorunun cevabı ise çok basit. Evet, herkes yatırım yapabilir. Peki, burada ki “herkes” kelimesini biraz daha açalım. Herkesin içine asgari ücretle çalışan ücretli bir çalışan da girer, bir holding sahibi de.

Nasıl Yatırım Yapabilirim?

Bu sorunuzun cevabı aylık net gelirinize ve yaşama standartlarınıza göre değişecektir ancak her gelir düzeyinde ve her yaşama standardında yatırım yapılabilir. Bunu yapmanın birçok farklı yöntemi var. Kimi zaman dışarda yiyeceğiniz yemeği evde yemeyi tercih ederek kimi zamanda almak istediğiniz gömleği almayarak yapabilirsiniz. Siz yeter ki para biriktirmek isteyin. Önemli olan sizin ne yapmak istediğiniz. Belki birikimleriniz küçük küçük ilerler ama ilerleyen zamanda göreceksiniz ki damlaya damlaya göl olur. Bu birikim size zamanla yatırım geliri olarak dönecek ve gelirinizi daha da artırmanızı sağlar.

Nasıl Daha Fazla Para Biriktirebilirim?

Para biriktirmek çok güzel daha fazla biriktirmek ise çok daha güzeldir. Ve siz para biriktirmeyi alışkanlık haline getirdikçe zamanla zorlanarak alıştığınız bu alışkanlıktan zevk almaya başlarsınız. Bir süre sonra hayat şekliniz olmaya başlar. Özellikle hesabınızda biriken parayı gördükçe yatırım yapma para biriktirmeyi daha çok istersiniz. Para biriktirmek ve bu birikimi yatırıma dönüştürmeniz gerekiyor.
Her zaman öğlen arasında aldığınız kahveyi üç günde bir almaya başlayarak, iş çıkışında taksi kullanmak yerine toplu taşıma aracını kullanarak, almak istediğiniz o pahalı elbiseyi almayarak daha fazla para biriktirebilirsiniz. Bu tamamıyla sizin hayat standardınıza göre değişir. Bir işyerinde kısmi zamanlı çalışıyor bile olsanız yatırım yapabilirsiniz. Yatırım yapabilmek için önünüzdeki engelleri kaldırın. En alt düzey gelirinden en üst düzey gelire sahip kişilere kadar herkes yatırım yapabilir. Önemli olan hayat standardınıza göre birkaç değişiklik yapmak ya da bazı şeyleri artık yapmamak olur.