Hayat şartları bazı durumlarda bizlere bazı küçük sürprizler hazırlayabilir. Bununla bağlantılı olarak acil nakit ihtiyaçları bankaların kredi kullanımları ile daha hızlı ve güvenli bir şekilde olacaktır. Alışverişe çıkmak, sağlık masrafları, okul ihtiyaçları ve yeni bir hayata evet demek için nakit paranın karşılanması ihtiyaç kredisi başvuruları ile daha kolay olacaktır. Ancak kişinin kredi kullanması için kredi notunun yüksek olması gerekir. Ayrıca ihtiyaç kredisi kredi notunu etkiler mi? Kredi kullanırken geçmişteki bankacılık ilişkilerinizin çok iyi olması gerekir. Daha önce banka ile yaşadığınız bazı olumsuzluklar kredi notunuzu etkiler.

Kredi Kullanırken Notunuz Düşmesin

Daha önceden kredi kullanımlarınızdan veya kredi kartı borç ödemelerinizde yaşadığınız aksaklıklar notunuzun belirlenmesi için önem taşır. Sürekli geciken taksitler ve hiç ödeyememe gibi durumlar notunuzu düşürür. Daha sonra tekrar ihtiyaç kredisine başvurunuzda düşük olan kredi notunuz daha da düşecektir. Mağdur olmamanız için farklı bankalardan ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmamanız gerekir. Ne yazık ki düşen kredi notunuz sizi zor durumda bırakabilir. Bankadan ihtiyacınız için talep ettiğiniz ihtiyaç kredisi notunuzun düşük olması sebebiyle ret olarak gelecektir.

İhtiyaç Kredisi Şartlar

Ani gelişen veya planlı bir iş için nakit para ihtiyaçları için kredi başvurusunda bulunmanın bazı şartları yer almaktadır. İhtiyaç kredisi için 18 yaşından büyük olmak gerekir. Geliri gösteren bir belgenin olması, kredi notunun 900 ün üzerinde olması, kredi notu kritik bir seviyede ise bazı bankalar kefil de istemektedirler. Herhangi bir şekilde başka bankaya bulunan kredinizin üzerine gelirinizi aşan bir ihtiyaç kredisi kesinlikle onaylanmaz. Banka sicilinizin tamamen temiz olması kredi kullanımında sizi bir tık daha hızlandıracaktır.

Kredi Not Aralıkları

İhtiyaç ve diğer krediler için en önemli husus geçmişte bankalarla yaşanılan ilişkilerdir. Bu ilişkiler not ile değerlendirilerek gelecekte istenilen kredi onayının kaderini belirler. Sürekli yaşanılan olumsuz ödeme koşulları kredi notunuzu 900 ün altına düşürdüyse tekrar kredi kullanım oranınız neredeyse sıfıra düşer. Her bankanın istediği kredi not aralığı 1400 ve yukarısı olarak belirlenmektedir. Bu nedenden dolayı banka ile olan ilişkilerinizi her zaman iyi tutmanız notunuzu sürekli arttırır. Bu durum ise tamamen sizlerin iyiliği içindir.

Kredi Notunun Düşmesi

Kullandığınız kredinin vade ödemelerini bir gün dahi geciktirmeniz kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu nedenle kredi kullanırken vereceğiniz tarih aralığına çok dikkat etmelisiniz. Maaş ya da diğer ödeme günlerinize göre bir ayarlama yapmanız daha iyi olacaktır. Sonrasına geciken taksitleriniz ilerde size kredi notu olarak geri dönüş sağlayacaktır. Kredi onayı genellikle kişilerin kredi notlarının durumuna göre belirlenmektedir. Kredi notu düşerse en az 5 yıl süre zarfında düzenli ödemeler yapıldığı taktirde tekrar yükselişe geçecektir. Ayrıca kara listeye girmemek için elinizden geleni yapmalısınız.