İhtiyaç kredisi bankalar tarafından verilen düşük faizli küçük miktardaki ödenektir. Bu ödenek bankaya her ihtiyaç kredisi yapan kişilere verilmez. Öncelikle kişinin belirli bir geliri veya sigortası olması şarttır. Daha sonra ise istediği bankaya gidip kendisine belirlenen ödeneği alabilir. Zaten faizi düşük olması sebebi ile çoğu paraya sıkışan insan bu yönteme başvurur. Fakat faizi düşük çıkması sebebi ile çok büyü paralar değil de küçük miktarda paralar alınabilir.

İhtiyaç Kredisi Kimlere Çıkar?

İhtiyaç kredisi her bankaya başvuru yapan kişiye çıkmaz. Öncelikle bankaya başvuru yapan kişinin geçmiş ödemelerini düzenli yapıp yapmadığına bakılır. Eğer düzenli yaptıysa kredi notuna ve bir geliri olup olmadığına bakılır. Zaten ödemelerini düzenli yapan kişilerin kredi notu da o derecede yüksek olacaktır. Yani ihtiyaç kredisi alabilmek için belirli bir gelire, kredi notunun yüksek olmasına ve önceden alınan kredilerin düzenli ödenmesi şarttır.

İhtiyaç Kredisi İçin Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

İhtiyaç kredisi için belirli bir yaş sınırlaması vardır. Üstten bu sınır 85-95 yaş arasıdır. Alttan ise bu sınır sadece 18 yaştır. Üsten sınır ölüm riskinin en asgari yaş olduğu için kredi daha az çıkar. Fakat 18 yaşındaki bir bireyin belirli şartları taşıması ile çok yüksek miktarda ödenek çıkabilir. Çünkü ölüm riski alt sınırda olduğu için daha da azdır.

İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Alınabilir?

İhtiyaç kredisi sadece küçük miktarda ki ödenektir. Yani herkese ortalama bir fiyat çıkacaktır. Fakat belirli şartları taşıyan kişilerin ihtiyaç kredisi talebi daha yüksek miktarda olacaktır. Yani 18 yaşındaki sigortalı bir kişiye 10 bin Türk lirası bir kredi çıkabilir. Fakat yaşlı olan kişiler veya kredi notu düşük olan kişiler en fazla 5 bin Türk lirası kadar kredi alabilir.

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar

İhtiyaç kredisi için gerekli bir takım evrak vardır. Fakat bu evraklar banka tarafından sistem üzerinden karşılanabilir. Gerekli olan tek şey bir Türkiye cumhuriyeti nüfus cüzdanı ve bir telefon numarasıdır. Bu evraklar dışında hiçbir bilgi talep edilmeyecektir.