Öncesinde kredi kartıyla alışveriş yapan kişiler için internet kullanımına son onay verme 31 Aralık 2017 tarihiydi ancak yeni alınan kararlarla 1 Ocak 2018 tarihine aktarılmıştır. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren onay verilmemiş kredi kartlarının internet ortamında e-ticaret alanında bir alışveriş yapma imkanı ortadan kaldırılmış bulunmaktadır. 1 Ocak 2018 tarihinden beri onay verilmemiş kredi kartları kullanıcıları internet alışverişini maalesef gerçekleştirememektedir. Online alışverişlere devam edebilmek için bu onayın kredi kartı kullanıcıları tarafından verilmiş olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı internet alışverişlerini kredi kartlarıyla yapan kredi kartı kullanıcıları internet alışverişine kredi kartını açtırma yollarını aramaya başlamış bulunmaktadır.

Yeni düzenlemeyle birlikte son onay verme tarihi olan 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren online internet alışverişine onay verilmemiş kredi kartları kullanıma kapatılmış bulunmaktadır. Türkiye’deki bütün banka ve bu bankaların kartlarının online alışverişlerde kullanıldığı kredi kartlarının düzenleme sonrası sadece kart sahibinin onayının alınması gerekmektedir. Bu sebeple online internet alışverişlerinde güven unsuru daha da büyük önem taşımaya başlamıştır. İnternet dolandırıcılığının günden güne arttığı son yıllarda, getirilen bu yeni düzenleme kart sahiplerinin kart şifrelerini güven altında tutmaktadır.

İnternet Alışverişi Yapabilmek İçin Kredi Kartı Açtırma İşlemi

Yeni düzenlemeyle gelen onaysız kredi kartları online alışveriş yapamayacaktır bilgisi halka aktarıldığı tarihte yürürlüğe girmiştir. Bu sebeple onay verilmemiş kredi kartları, internet ortamındaki bütün alışverişlere kapatılmıştır. Kredi kartı kullanıcıları artık bankalarının mobil bankacılık uygulamalarını kullanarak internet alışverişi yapabilmek için kredi kartlarını açtırmaktadır.

Banka Düzenleme ve Denetleme Kurulu Yeni Düzenlemede Neler Getirdi?

Banka Düzenleme ve Denetleme Kurulu 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulamaya koyduğu onay verilmemiş kredi kartlarının internet alışverişine kapatılacağını 2017 yılında bildirmiştir. Ancak bu düzenlemede getirilen tek konu bu değildir ve bununla birlikte gelmiş olan birkaç düzenleme daha bulunmaktadır. Bu düzenlemeler; internet alışverişinin kullanılacağı onay verilmemiş kartı sadece kart sahibi sms, mobil bankacılık, banka şubesi ya da müşteri hizmetleriyle iletişime geçmesi gerekmektedir, yeni düzenlemenin gerçekleştiği 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren banka kartı almak isteyen her kredi kartı kullanıcısı kredi kartını internet işlemlerine kapalı olarak kullanacaktır.

Online Alışveriş Yapmak İsteyenler İçin Kredi Kartını Açtırma Yöntemleri

Online alışveriş yapmak isteyen kredi kartı kullanıcıları için kredi kartını açtırmak için 3 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler; mobil banka uygulamaları, bankanın internet siteleri ve müşteri hizmetlerini arama yöntemleri olarak sıralanmaktadır.