Son birkaç yılda devletin desteği ile kentsel dönüşüme gidildi. Kentsel dönüşümün amacı şehirlerin modernleşmesi ve deprem gibi doğal afetlerin en az can ve mal kaybına yol açmasını sağlamaktır. Bu yüzden devlet küçük ve dayanıksız tabiri caiz ise gecekonduları yıkıp belirli bir miktarın üzerinde evin değerini biçer. Mesela evin fiyatı 25 bin Türk lirası ise 50 bin Türk lirası verilir. Evin yıkılma zamanı ev sahibi tarafından belirler. Ev sahibi eğer para yerine kat karşılığı yani daire karşılığı evini devlete verebilir. Devlet ise daire yapılıncaya kadar veya evin değeri ve büyüklüğüne bağlı olarak aylık 645 Türk lirası para ödenir.

Kentsel Dönüşüm Hangi Şehirlerde Yapılıyor?

Kentsel dönüşüm ilk olarak Ankara’nın Mamak ilçesindeki gecekondularda başlamıştır. Daha sonra Ankara’nın diğer ilçelerinde de başlamış ve 2012’de en iyi projelerden biri olarak seçilmiştir. Daha sonra ise yine devlet desteği ile İstanbul’da da başlamıştır. Son gelen devlet ülkesindeki tüm deprem riski olan veya olmayan kentleri modern kent olarak yeniliyor. Özellikle Van’da olan depremden sonra oluşan hasardan sonra bu çalışmalar daha da hızlandı.

Kentsel Dönüşüm İle Kaç Adet Ev Yenilendi

Kentsel dönüşüm projesi ile yaklaşık olarak 3 milyon evin kentsel dönüşüm projesi dahilinde yenilendiği tahmin ediliyor. Bu evlerin yanı sıra birçok alışveriş merkezi açıldı. Ayrıca her kentsel dönüşüm yeri için birden fazla sağlık ocağı, eczane ve bir tane hastane yapılıyor. Bunun yanı sıra ise sosyal yaşam yerleri ve parklarda açıldı.

Kentsel Dönüşüm Projesine Ne Kadar Bütçe Ayrıldı?

Kentsel dönüşüm projesine ayrılan bütçe oldukça fazladır. Ne kadar olunduğu bilinmeyen bütçenin 100 milyondan fazla olacağı tahmin ediliyor. Bu bütçe ile birçok ev yenilenerek kentsel dönüşüm projesine dahil edildi. Son olarak ihtiyaç artar ise ki öyle gözüküyor hazineden ayrılan bütçe daha da arttırılacaktır. Bu projeye birden fazla bakanlık ta destek verdi.