Günümüzde gerek sanal ortamda gerekse de reel ortamda en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri de kredi kartıdır. Çoğu zaman pratik ve hızlı işlem yapılmasını sağlasa da belli başlı zararları da mevcuttur. Özellikle de borç miktarının tamamının ödenmemesi durumunun 3 defa tekrarlanması sonucu kart üzerine konulan kısıtlamalar, kullanıcısını bir hayli zor duruma sokmaktadır. Bu tür bir kısıtlamaya maruz kalmamak için asgari olan tutarın değil de, borcun tamamının ödenmesine özen gösterilmelidir. Ödeme çizelgesinin aksamaya uğraması sonucu kredi notunuz düşeceği gibi bankaların ‘’kara liste’’ olarak tabir ettiği ve bir çok kişinin bankalarla olan ilişiğinin kesildiği listeye dâhil olabilirsiniz. Eğer borçla ilgili bir ödememe sıkıntısı yaşadıysanız bu borcu yapılandırma şansınız da vardır. O halde, kredi kartı yapılandırma seçenekleri nelerdir? Sorusuna cevap vermek gereklidir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması

Yaklaşık olarak 2 ay süresince herhangi bir ödeme yapmadığınız kredi kartınızın hem asıl borcu hem de günlük olarak işlenen faizle epey borç ortaya çıkmaktadır. Bu durumda anlaşmalı olduğunuz banka size bir teklif sunarak, borcunuzun tamamının ödenmesi durumda belirli indirimlerin olacağını söyler. Ödeyemediğiniz dile getirdiğiniz zaman gerekli yerlerle iletişim kurmanızı sağlayarak borcunuzu ödemeniz için size ve bütçenize uygun yapılandırmalar uygulanır. Bankalar sizi hemen kara listeye almayacaktır. Çünkü kredi kartları bankaların ana finansal kaynağıdır. Bu nedenle olabildiğince toleranslı davranarak borcunuzu belli ücretlerle taksitlere bölerek size kolaylık sağlarlar. Fakat bilinmesi gerekir ki bunlar faizi de hesaplanarak yapılır.

Nasıl Yapılır?

Borcunuz geciktiyse ve ödeme gibi bir durumunuz yoksa anlaşmalı olduğunuz bankanın müşteri temsilcisini arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz. Genel de ya belli bir süre sonra borcu ödemeye başlatırlar ya da 12 ay şeklinde taksitlere bölerek ödeme yapmanızı sağlarlar.

Yapılandırma Sonucunda da Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Bankalar, olası bir taksit gecikmesi durumunda size karşı yine toleranslı davranarak 2 defaya mahsus geç ödeme hakkı tanımıştır. Fazlasında ise, yapılandırma bozulmaz ve hemen hemen her gün uyarı ve bilgilendirme mesajı alabilirsiniz. Böyle bir aksi durumda size, aksatılan borçlar için de faiz uyguladıklarını belirtirler. Ancak, burada bilinmesi gereken en önemli husus, yapılandırma da aksarsa, borç bitimine kadar kredi kartınız bloke edilir, borç bitiminde ise bir daha kullanamazsınız. Böylece bankadaki kredi notunuz eksi yönde ilerlemiş olur.

Yapılandırmanın Faydaları

Yapılandırma, bankaların kara listesine direkt olarak girmenize engel olur. Yapılandırma sizi rahata erdireceği gibi bankaların da kar etmesini sağlayacaktır. Yapılandırmaya uğramış olsanız bile, düzenli ve tam ödemeler yapıldığı takdirde, banka nezdindeki değeriniz sabit kalır ve kredi notunuz etkilenmez. Size en büyük faydalarından biri de borcu standart ödemelerle, aydan aya yapmanızdır. Böylece bir süre rahat etmiş olur ve ona göre kendinizi toparlayabilirsiniz.