Kripto paralar, Endüstri devriminin yeni para birimleri olarak tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Bir merkezi, bankası ve ülkesi bulunmayan bu paralara; her ülkeden pek çok kişi yatırımda bulunuyor. Yeni çağda yaşamımızın her alanında olan internet; para birimlerini de etkileyerek bir çığır açmış durumda. Satoshi Nakamato tarafından on yıl önce çıkarılan bitcoin, şuan oldukça değerli durumda. Pek çok kullanıcının aklından; bu kripto paraların yasal olup olmadığı sorusu geçiyor. Kripto paralar yasal mıdır? Kripto para nereden alınabilir?

Kripto Paralar

Kripto paralar; yalnızca internet kullanıcılarının değil; gelişmiş ve güçlenmiş pek çok devletin de radarına girmiş durumda. Güncel değerleri değişebilen bu paraları kimileri; kendi bilgisayarı ile evinde basarken, kimileri de sanal borsalardan alım satım ve hatta stoklama işlemi yapıyor. Kripto para ya da dijital para birimi olan bu paraların; kağıt paranın yerine geçip geçemeyeceği üzerinde duruluyor. Türkiye’de de büyük yatırım havuzuna sahip olan bu paraların yasal ve güvenilir olduğu biliniyor.

Bitcoin Nasıl Alınıp Satılır?

Kripto paralara yatırım yapabilmek için ilk olarak dijital bir cüzdanınız olması gerekiyor. Dijital cüzdan, online web tabanlı cüzdan servisi ya da kripto para depolanabilen yazılım temelli cüzdan servisi olabiliyor. Kripto paralar, bu cüzdanlar aracılığıyla ya da değiş tokuş platformları sayesinde alınıp satılabiliyor. Çeşitli siteler; Koinim.com, Paribu.com ve Btcturk.com aracılığıyla da; dijital cüzdan oluşturulabiliyor.

Kripto Paralar Nereden Alınır?

Söz konusu olan bu cüzdanı; bilgisayarınızda ya da cep telefonunuzda oluşturabiliyorsunuz. Kişi başına bir cüzdan sınırı da yok. Kullanıcılar, diledikleri kadar cüzdan oluşturabiliyor. Oluşturmuş oldukları sanal cüzdanlara; para transferi yaparak söz konusu olan sitelerden kripto para alabiliyorlar.