Kripto para, şifrelenme yoluyla oluşturulan sanal bir para birimi olarak bilinmektedir. Herhangi bir banka veya merkezi bir hükümet tarafından kontrol edilmiyor olması biraz güvensiz olduğunu düşündürtmektedir. Yatırımcılar tarafından kullanılan birçok kripto para türü bulunmaktadır. Peki, Kripto Para Yatırımında Önemli Noktalar nelerdir?

Kripto Para Yatırımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatırımcıların karar verirken asla ani ve duygusal karar vermesi, araştırma yapmadan bilgi sahibi olmadan yatırım yapmaya kalması oldukça büyük risk teşkil etmektedir. Ucuz alıp Pahalıya satma düşüncesi yatırımcılar için kulağa iyi gibi gelmiş olsa bile unutulmaması gereken düşükten alınacak olan kripto paranın düşük fiyatta iken yükselme garantisi olmadığı gibi daha fazla düşebileceği de düşünülerek hareket edilmelidir. Borsada olduğu gibi piyasanın gidişatına uygun hareket etmek, piyasanın düşüp düşmeyeceğini veya dibe vurmayacağını, piyasadaki ani düşüş veya ani yükselişlerin geçişi olup olmayacağı bilinemeyeceği için bazı konuları bilmeden asla ani kararla yatırım yapılmamalıdır. Kripto para yatırımında önemli noktalar bilinmeden yatırım yapmaya kalkışmak oldukça riskli olmaktadır.

Kripto Para Yatırımında Önemli Noktalar Nelerdir?

Kripto para yatırımında önemli noktalar için öncelikle şu sorulara cevap vermeden işlem yapılmamalıdır:

  • Yüksek olan değer daha önceki dönemlerde ne kadar yüksekti?

Kripto para düşük değere geldiğinde bu değere aldanmadan önce tüm ihtimaller göz önüne alınmalı, tekrardan yükselip yükselmeyeceği iyi hesap edilmelidir. Daha önceki dönemlerde en fazla ne kadar düşüş gösterdiğine bakılarak, hangi fiyatlardan sonra yükselişe geçip geçmediğine bakılarak işlem kararı alınmalıdır. Eğer yükseliş gösteren bir dönemde ise tekrar düşüş göstermeye başladığı zaman heyecana kapılıp alım yapmak yerine biraz beklenerek yönü takip edilmelidir.

  • Piyasa gelip geçici bir dönemde mi?

Piyasada oluşan sallantı veya gelip geçici dönem bazı yatırımcılar için fırsat olarak bilinse de büyük risklerde içermektedir. Piyasada istikrarsızlık olduğu durumlarda kendinize bazı limitler belirleyerek kayıp riskinizi en aza indirmek yeni başlayanlar için en uygun seçenektir. Ayrıca bir müddet beklenerek riskin en aza indirilmiş olduğu dönemlerde daha iyi şartlarla işlem yapmak en doğru seçenek olmaktadır.

  • Güncel haberleri takip ediyor musunuz?

Para piyasalarında ani değişimlerin olduğu dönemlerde dışarıdan herhangi bir unsur olup olmadığı hakkında bilgi edinmek için mutlaka güvenli kaynaklardan haberler edinmeye çalışılmalıdır. Piyasaya etki eden bu dış unsurun kalıcı veya geçici durumda olup olmadığı konusunda oldukça faydalı olacaktır.

  • Fiyat değişiklik gösteriyor mu?

Ucuzdan al yüksekten sat stratejisinde bazı dönemlerde en akıllıca durum işler tam ters yöne akıntı durumuna geçtiği anda yatırım yapmaktır. Bu durumda alınan seviyeden sonra artış göstereceğinden emin olma şansınız olmaktadır.