Yaşadığımız dönem içerisinde tüm alışverişlerde kredi kartı kullanımı çok fazla olmuştur. Nakit paranın yerini alan kredi kartları, alışverişlerde büyük kolaylık sağlıyor. Ancak kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerde kişilerden zaman zaman talep edilen ekstra ücretler olabiliyor. Özellikle tek çekim şeklinde yapılan alışverişlerde, bazı firmaların komisyon farkı alabildiğine şahit oluyoruz. Bu ücretler için çıkarılan bazı yasal haklar mevcuttur. Tek çekim kartlı alışverişte komisyon farkı istenirse ne yapmalı? şeklinde soru yönelten kişilerin, yasal haklarını savunma durumu oluşacaktır. Bu tarz bir ücret kesen firmaları doğrudan Tüketici Hakları Derneğine şikâyet edebilirsiniz. Bu firmalar hakkında doğrudan idari para cezası yaptırımı uygulanır.

Tek Çekim Alışverişte Kesilen Komisyon Farklarını Geri Alabilir miyim?

Alışveriş esnasında sizlerden belirli bir komisyon farkı alan firmaları, yetkili mercilere şikayet etme hakkınız vardır. Söz konusu komisyon farkları alışveriş esnasında mecburi olarak ödenir. Ancak daha sonradan yapılan şikâyetlerin ardından, bu ücretler sizlere geri ödenebilir. Tüketici Kanunları sizleri haklı gördüğü zaman, söz konusu firmalar bu ücreti size geri ödemek zorundadır. Kredi kartlarından kesilen bu komisyon farkları, daha sonradan aynı kredi kartı üzerine geri ödenir.

Kredi Kartı Tek Çekim Ne Zaman Ödenir?

Kredi kartlarını kullanarak tek çekim yapan vatandaşlar, yasal olarak kullandığı kartın prensiplerine uygun olarak geri ödemeyi yapar. Kredi kartlarında aylık olarak belirli hesap kesim tarihleri vardır. Hesap kesimi yapıldığı andan itibaren bankanız tek çekimin bedeli olarak belirtilen rakamları sizlerden tahsil eder. Bu süre zarfı içerisinde tek çekim bedelinin tamamının bankaya ödenmesi gerekir.

Kredi Kartı Tek Çekimlerini Taksitlendirmek Mümkün mü?

Kredi kartlarını kullanarak tek çekim şeklinde alışveriş yapan kişiler, daha sonradan bu borcu taksitlendirebilir. Ancak söz konusu taksitlendirme işlemi, alışveriş yapılan firmayla bağlantılı değildir. Söz konusu tek çekim borcunu, doğrudan bankaya başvurarak taksitlendirmek mümkündür. Buradaki taksit sayısı ise, borcun toplam tutarına göre değişecektir. Toplam borcun fazla olması gibi durumlarda, bankalar 10 aya kadar vade uygulayabilir. Tek çekim taksitlendirme işlemlerinde kişilerin kredi notlarının ne durumda olduğu da son derece önemlidir.

Kredi Kartı Taksitli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarında tek çekim yapabilen kişiler, bu satın alma işlemlerini taksitli şekilde de yapabilir. Yasal olarak kredi kartlarıyla yapılan her alışverişte, taksit uygulayabilme hakkınız vardır. Alışveriş yapılan firmalar, ödeme işlemi sırasında sizlere bu taksit imkânlarını belirtir. Satın alınacak malın değerine göre belirli taksitler ortaya konulur. Taksitli çekim yaptığınız zaman söz konusu firmalar ödemeyi buna göre alır. Söz konusu taksitler aylık olarak bankaya geri ödenir ve borcun tamamı bu şekilde kapatılır. Söz konusu ödeme işlemleri yine hesap kesim tarihleri baz alınarak yapılır ve gecikme durumunda yasal faiz uygulanır.