Bitcoin Vadeli İşlemler Nedir?

09 Haziran 2021
12:30

Vadeli işlemler; bir değer varlığını, belirli bir tarihte ve öncesinde uzlaşılan fiyat karşılığında alım veya satım anlaşmasıdır. Vadeli işlem sözleşmesi uygulandığında, sözleşme tarihindeki gerçek piyasa fiyatının değerine bakılmaksızın öncesinde anlaşılan fiyat üzerinden alım satım işlemi gerçekleştirilir. Peki, bitcoin vadeli işlemler nedir? İşlem sözleşmesindeki amaç neyi ifade eder? Bu tür soruları açıklayacağız.

Vadeli İşlem Sözleşmesinin Amacı Nedir?

Bu sözleşmelerin asıl hedefi, yüksek kâr elde etmek değildir. Vadeli işlemlerin asıl kullanılma amacı, düzenli şekilde alınmış ve satılmış varlıkların fiyatlarında istikrar yakalayabilmektir. Fiyat oynaklığına karşı finansal risk yönetme aracı olarak tercih edilmektedirler.

Vadeli işlemlerin, yüksek fiyat oynandığı değer varlıklarında kullanımı sağlanır. Bu sözleşmeler, aracı görevi yapan vadeli işlem borsalarında satışa sunulmakta ve değiş tokuşu yapılabilmektedir.

Vadeli İşlem Sözleşmelerinde Neler Olur?

Vadeli işlem sözleşmelerinde oluşan her iki taraf da fiyat dalgalanmasına karşı kendilerini koruma halindedir. Elbette bu sözleşmeleri finansal riskten korunma mekanizması durumunda kullanmak yerine onlarla spekülasyon amacı ile kullanan yatırımcılar da bulunur.

Örneğin, bir ürün fiyatının düşük olduğu yatırımcı kasıtlı şekilde uzun pozisyon alabilir. Fiyat yükseldiğinde sözleşme daha değerli konuma gelir ve yatırımcı, süresi dolmadığı halde sözleşmeyi daha yüksek fiyata başka bir yatırımcı ile takaslamayı düşünebilir.

Bitcoin Vadeli İşlemleri Nedir?

Vadeli işlemler yalnızca fiziksel varlıklar hususunda değil, finansal varlıklar yönünden de el değiştirebilir.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinde BTC fiyatını temel almakta ve spekülatörler fiyatın gelecekte ne olacağı ile ilgili bir bakıma bahis oynamaktadırlar.

Ayrıca yatırımcılar, Bitcoin sahibi konumunda değilken BTC fiyatı üzerinden spekülasyon yapabiliyorlar. BTC fiyatı oynar durumda olsa da düzenlemelere uygun borsalarda Bitcoin vadeli sözleşmeleri takas yapılabilir durumdadır.

Bir diğer husus ise Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, BTC ticaretinin yasak olduğu bölgelerde yatırımcıların fiyatı doğrultusunda spekülasyon yapmalarını mümkün hale getirir.

Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmesi Nasıl Çalışır?

Bitcoin vadeli işlemleri, geleneksel finansal varlıklarda bulunan vadeli işlemler ile birebir aynı çalışma halindedir. Spekülatörler, Bitcoin fiyatlarının yükseleceğini veyahut düşeceğini öngörerek vadeli işlem sözleşmesi doğrultusunda uzun veya kısa pozisyon alabilirler.

Net olarak açıklayacak olursak;

  • Eğer bir birey, (örnek vermek açısından) 18.000 dolar değerine sahip bir Bitcoin'e sahip konumdaysa ve fiyatın gelecekte düşeceğini öngörmüşse, kendisini koruyabilmek için, şu anki 18.000 dolarlık fiyatından bir Bitcoin vadeli işlemler sözleşmesini satabilir.
  • Anlaşma tarihine doğru Bitcoin vadeli işlemler sözleşmesi fiyatı ile birlikte Bitcoin fiyatında da düşme gözlenirdi. Yatırımcı, artık Bitcoin vadeli işlemlerini geri satın alımı yapmaya karar verir.
  • Eğer sözleşmeniz, gelecek anlaşma tarihine yakınken 16.000 dolardan işlem gördüyse, yatırımcı, 2.000 dolar kazanmakta ve böylelikle yükseldiğinde satma işlemiyle ve düştüğünde ise alımını yaparak yatırımını korur.

Bu anlatılan maddeler Bitcoin vadeli işlemlerinin nasıl çalıştığı hususunda basit bir örnektir. Her vadeli işlem sözleşmesinde minimum ve maksimum fiyat sınırlarını içermekte olan kesin koşulları, borsaya göre daha karışık konumda olabilir.

Bitcoin İle Alışveriş Yapmak Mümkün mü?

Kripto para birimi olarak adlandırılan Bitcoin ülkemizde birçok kişi tarafından yaygın olarak kullanılan para birimleri arasında yer almaktadır. Kullanılması kolay olması sebebi ile tercih edilen para biriminin farklı or...

Kripto Para Nereden Alınabilir?

Kripto paralar, Endüstri devriminin yeni para birimleri olarak tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Bir merkezi, bankası ve ülkesi bulunmayan bu paralara; her ülkeden pek çok kişi yatırımda bulunuyor. Yeni çağda yaşa...

Kripto Para Nasıl Change Edilir?

Kripto para, internet üzerinden kullanılan, hiç bir merkezi otoriteye veya aracı kuruma bağlı olmayan, sanal para birimini ifade eder. Kripto paralar belirli şifreler kullanılarak, yerleştirildiği sanal cüzdanlardan yine...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.