Borsada Para Kaybetme Riski Yüksek Midir?

Küçük büyük bütün yatırımcıların aklında borsada para kaybetme riski yüksek mi? Sorusu mevcut. Borsada kazanmak ve kaybetmek aynı olasılığa sahip gibi görünür.

20 Mayıs 2021
10:06

Küçük büyük bütün yatırımcıların aklında borsada para kaybetme riski yüksek mi? Sorusu mevcut. Borsada kazanmak ve kaybetmek aynı olasılığa sahip gibi görünür. Ancak; uzmanların önerileri dikkate alınırsa ve doğru adımlar atılırsa bu riskin en aza indirilmesi mümkün olur.

Bilgi için önerilen borsaya ilişkin her makale önemli bir kaynaktır. Bununla birlikte borsa uzmanlarının yazdığı kitaplar da yatırımcılara yarar sağlar. Yatırımcılar borsa hakkında yazılmış olan her kaynağı değerlendirmelidirler.

Bilgi ve Deneyim Olmazsa Olmaz

  • Yatırımcıların borsaya başlamadan önce yapacakları ilk iş; bilgi edinmektir.
  • Borsanın tanımından işleyişine kadar her detay öğrenilmelidir. Bu bilgi birikimi yatırımcılara artı puan kazandırır.
  • Bilgi sahibi olunan bir platformda atılacak adımlar çok daha sağlıklı olacaktır.
  • Diğer önemli olmazsa olmaz ise tecrübedir. Elbette yatırımcıların tecrübe kazanmaları biraz zaman alır. Ancak; tecrübeli bir yatırımcı için kaybetme riski her zaman daha düşüktür.
  • Deneyim için atılacak en doğru adımlardan biri demo hesaplardır.
  • Yatırımcılar demo hesaplar sayesine kazanım ya da kayıp yaşamanda işlem yapabilirler.
  • Bu sayede yaptıkları her yatırımla deneyim kazanırlar.
  • Bu deneyim profesyonelleşmeyi sağlar. Profesyonel bir yatırımcı kolay kolay zarar etmez. Zira risk içeren yatırımları ve zamanı görerek hamlelerini bu doğrultuda yapar.

Yatırım için Doğru Zaman

Borsada en önemli kural budur. Piyasada her an yatırım yapılamaz. Yani her an uygun şartlardan söz edilmesi mümkün değildir. Al sat için doğru zamanı yakalamak oldukça önemli. Doğru zamanı bulmak ise yukarıdaki olmazsa olmalarla mümkün oluyor. Yatırımcı bilgi ve deneyimiyle doğru zamanı tespit eder hale gelir. Doğru zamanda yapılan al sat ise yatırımcının kazanmasını sağlar ve kaybetme riskini önemli ölçüde azalır.

Gündemi Takip Etmek

Gündemi takip etmek bir anlamda borsanın nabzını tutmak gibidir. Bilindiği gibi gündemdeki her olay borsayı etkiliyor. Dolayısıyla yatırımcının çok iyi bir gündem takipçisi olması gerekiyor. Böylece piyasanın durumunu bilir ve piyasadaki hareketlilik için ön görülerde bulunabilir. Devletin önemli isimlerinden birinin yaptığı bir açıklama, merkez bankasının aldığı kararlar, siyasi gelişmeler ve ekonomik durumlar borsayı etkiler. Bu nedenle tüm bunların takibi yatırımların başarısı açısından çok önemli.

Borsa Eğitimi

Her yatırımcının mutlaka alması gereken bir eğitim. Borsa eğitimi A’ dan Z’ ye borsaya dair her konuda yatırımcıları eğitiyor. Bu eğitim sayesinde yatırımcılar bilgi edinmekle birlikte bu bilgilerle deneyim elde ediyorlar. En iyi borsa eğitimi için detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Güvenilir ve doğru bir kaynak bulunarak borsa eğitimi tamamlanmalıdır.

 

Emtia Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yatırımla ilgilenen kişilerin karşılaştıkları kavramlar arasında emtia yer alır. Yatırım araçları arasında yer alan emtia nedir? Çeşitleri nelerdir? Yatırım yapmak isteyenlerin bilgi almak istediği ve cevap aradığı sorul...

Ayı Ve Boğa Piyasası Eğilimi

Yatırımcıların mutlaka bilmesi gereken ve günlük yaşam içerisinde de sıklıkla duyulan ayı ve boğa piyasası eğilimi kripto para borsasının yapı taşlarından biridir. En basit yolu ile açıklamak gerekirse, piyasa ayı eğilim...

Elon Musk Piyasayı Nasıl Etkiliyor?

Elon Musk; 28 Haziran 1971 Güney Afrika doğumludur. Aynı zamanda Kanada ve Birleşik Devletler vatandaşıdır. Kendi kendine yazılım kodlamayı öğrenmiştir. 12 yaşında kendi geliştirdiği bir uzay oyununu satarak ilk yazılım ...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.