Borsada Yatırım Fonu

25 Mayıs 2021
14:33

Yatırımcılar borsada yatırım fonu ile yatırımlarını yaparak avantajlar elde ediyorlar. Elbette bu fon ile yatırımlara başlanmadan önce bu yatırım aracına ilişkin bilgi edinilmesi gerekiyor.

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa yatırım fonu menkul kıymetler borsalarında işlem görüyor. Bir endeksi baz alan yatırım fonları baz aldıkları endeksin performansını yatırımcılara yansıtırlar. Borsa yatırım fonları birçok yatırımcı tarafından sıklıkla tercih edilen bir yatırım aracıdır.

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Yatırımcılar, istedikleri an borsaya girerek borsa yatırım fonu sahibi olabilirler. Bu fonlar borsada aktif olarak işlem görürler. Bu nedenle; yatırımcılar her zaman bu fonlardan alabilme şansına sahipler. Borsa yatırım fonlarının birçok çeşidi mevcut. Para piyasası fonu, hisse senedi fonu, değişken fon, borçlanma araçları fonu gibi çeşitleriyle yatırımcılarına farklı türlerde yatırım yapma imkanı verir.

Borsa Yatırım Fonunun Avantajları Nelerdir?

Borsa yatırım fonları yatırım araçları içinde önemli avantajlara sahip bir yatırım aracıdır. Sağladığı avantajlarla yatırımcıların da tercihi oluyor.

Hisse senedi gibi işlem görmekte olup günlük olarak alınıp satılabiliyor. Dolayısıyla yatırımcı yatırım fonunun kolay bir şekilde alarak yine kolay bir şekilde satabilir. Gün içinde yatırımcısına özgürce işlem yapma imkanı tanır.

 • Yüksek likitide özelliğine sahiptir.
 • Borsa yatırım fonları kısa pozisyon alınabilir. Bununla beraber kredili işlemlere de konu edilebilir.
 • Vadeli işlem sözleşmelerine göre temettü avantajı sağlar.
 • Tek bir enstrüman satın alınarak endeksi takip etme şansı verir. Yatırımcı hızlı bir şekilde yatırım yaparak zamanlama imkanı kazanır.
 • Birincil piyasada fon katılma belgesi oluşturulması ve geri alınması süreçleri takas esasına göre gerçekleşir.
 • Varlık yapısı günlük olarak açıklanan borsa yatırım fonları, yatırımcılarına şeffaf bir portföy yapısı sunar. Bununla beraber yatırımcıların takip etmesini de kolaylaştırır.
 • Anlık olarak piyasa fiyatı oluşur. Yatırımcılara sürekli olarak izleme şansı vererek karar vermelerini kolaylaştırır.
 • Sunduğu bu avantajlarla yatırımcıların beğenisini kazanan bir yatırım aracıdır.

Borsa Yatırım Fonunun Diğer Yatırım Fonlarından Farkı Ne?

 • Borsa yatırım fonlarının diğer yatırım fonlarından bazı farkları mevcut.
 • Portföy kompozisyonları her sabah ilan edilir.
 • Yatırım fonlarının aktif değerleri sık aralıklarla olmak üzere açıklanır. Böylece yatırımcılar fonların değerleri hakkında sürekli bilgi sahibi olabilirler.
 • BIST’te tıpkı hisse senetleri gibi alınıp satılabilirler.
 • Yatırım fonlarının diğer fonlardan en önemli farklarından biri de yönetim ücretlerinin düşük olmasıdır. Bu da yatırımcılar için önemli bir avantajdır.
 • Borsa yatırım fonları kapanış fiyatlarından değerlendirilirler.
 • Yatırımcıların bu farkları bilmeleri ve buna göre yatırımlarını yapmaları gerekiyor.

 

Elon Musk Piyasayı Nasıl Etkiliyor?

Elon Musk; 28 Haziran 1971 Güney Afrika doğumludur. Aynı zamanda Kanada ve Birleşik Devletler vatandaşıdır. Kendi kendine yazılım kodlamayı öğrenmiştir. 12 yaşında kendi geliştirdiği bir uzay oyununu satarak ilk yazılım ...

Türkiye’de Borsa Nasıl İşler?

Borsa kelimesi bilmeyenler için oldukça karışık bir kavram olsa da, bu işi yapanlar için hiçte yabancı olmayan bir kavramdır. Parası olup ta parasını borsada değerlendirmek isteyenler fakat borsa hakkında hiç bilgisi olm...

Ayı Ve Boğa Piyasası Eğilimi

Yatırımcıların mutlaka bilmesi gereken ve günlük yaşam içerisinde de sıklıkla duyulan ayı ve boğa piyasası eğilimi kripto para borsasının yapı taşlarından biridir. En basit yolu ile açıklamak gerekirse, piyasa ayı eğilim...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.