DOLAR
7,960 -0,56
EURO
9,486 -0,40
STERLİN
10,656 -0,43
GRAM ALTIN
463,700 -0,33
BIST 100
1,337 1,18

Borsadaki Artışın Sebebi Nedir?

29 Ağustos 2020
22:25

Borsa Ülke içerisinde faaliyet gösteren anonim şirketlerin ve halka açık şirketlerin hisselerinin halk tarafından alınıp satıldığı bir platformdur. Borsada günlük olarak yükseliş ve düşüşler olur. Bu yükseliş ve düşüşlerin birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında borsada faaliyet gösteren şirketin finansal durumu gelir. Eğer faaliyet gösteren şirket finansal açıdan güçlü bir yapıya sahipse şirketin hisseleri değer kazanır. Bu durum borsanın yükselmesini sağlar. Eğer firmanın finansal durumunda bir problem var ise bu hisselerin düşmesine ve doğal olarak borsanın düşmesine neden olur. Ayrıca borsa ülkedeki siyasi durumdan ve merkez bankasının almış olduğu kararlardan etkilenerek yükselir ya da düşer. Borsa şuan yükselişe geçti. Pekiyi borsadaki artışın sebebi nedir? Ülkemizde yaşanan olumlu siyasi gelişmeler borsanın yükselişe geçmesini sağladı.

Borsayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Borsa şirketlerin hisse alışverişlerinin yapıldığı platformdur. Borsa ülkedeki siyasal olaylardan, ülkenin dış devletler ile olan münasebetleri ve ekonomik gelişmelerden direk olarak etkilenir. Borsa aynı zamanda altın ve döviz ile yakın ilişkidedir. Döviz ve altın üzerinde yaşanan değişimler ve hareketlenme borsanın yükselip düşmesini etkiler. Döviz ve altında yaşanan dalgalanma ve yükselişler borsanın düşmesine neden olur. İnsanlar hisse senedi almak yerine yatırımlarını döviz ve altına yaptıkları zaman hisse senetleri sattıkları için borsa düşer. Bu durum borsada faaliyet gösteren şirketlerin zarar etmesine neden olur. Ancak dövizde ve altında yaşanan düşüler insanları borsaya yönlendirir. Bu durum borsanın değer kazanmasına ve artışa geçmesine neden olur.

Borsa Yatırımı Güvenli mi?

Borsa yatırımı güvenlidir. Ancak dikkatli olmak ve yatırım yapılacak olan şirketin durumunu bilmek önemlidir. Eğer bu bilgilere vakıf değilsek bu alanda çalışan uzmanlara danışarak uzmanlardan yardım alarak yatırımı yapmalıyız. Bizim bilgisiz şekilde yapacağımız bir yatırım paramızı kaybetmemize neden olabilir. İşi bilen uzman bir kişi ile yapılan yatırım ise paramızın kat kat fazlasını kazanmamızı sağlayabilir. Borsa her yatırım aracı gibi riskli ama bilinçli yapıldığında kazandıran bir yatırım aracıdır. Uzman bir şekilde yatırım yaptığımız takdirde kazanırız.

Borsa Ne Kadar Kazandırır?

Borsada kazanılacak olan miktar yatırım yapılacak olan tutar, firmaların hisse bedelleri, ve firmaların finansal durumlarına göre değişkenlik gösterir. Finansal durumu iyi olan ve geleceği parlak olan bir firmaya yapılan yatırımın getirisi ile finansal durumu iyi olmayan ve gelecek durumunda belirsizlik olan bir firmaya yatırım yapmanın getirisi aynı değildir. Hatta belirsiz durumda olan bir firmaya yapılan yatırım paramızın ve yatırımımızın kaybolmasına neden olabilir. Bir firmanın hisse bedeli 20 TL ise biz bu firmanın bin adet hisse senedini aldığımızda bu firmanın hisse değeri 21 lira olursa bu firma hisselerinden 1000 TL kazanç elde etmiş oluruz. Bu hisseleri tekrar 21 000 TL ye satarak kazancımızı alabiliriz.

Borsada Kaybetmeden Kazanma

Borsa yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği bir platformdur. Ancak ilgi çekici olduğu kadar riskli bir yatırım şeklidir. Borsada kaybetmeden kazanma için dikkatli olunmalı ve gerekli eğitimlerin alınması gerekir. Borsa iç...

En İyi Yatırım Aracı Nedir?

İnsanların ihtiyaç fazlası paralarını değerlendirmek için yaptıkları faaliyetlere yatırım denmektedir. Yatırımların nasıl ve neye yapılacağı konusunda ise farklı öneriler mevcuttur. Genel anlamda kişilerin yatırım miktar...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.