Broker Nedir?

21 Mayıs 2021
14:07

İnsanların sıkça sorduğu broker nedir? Sorusunun oldukça basit bir cevabı vardır. Broker, belirli komisyonlar karşılığında alım satım işlemleri yapan kişilerdir. Bu alım satım işlemlerini kendi adlarıyla yaparlar ancak kazanç iş yaptıkları kişilere veya kurumlara aittir. Kısacası broker, bir diğer şahıs için alım satım işlemleri yapan ve bu işlemlerden komisyon elde eden kişilerdir.

Broker Görevleri Nelerdir?

Genel olarak banka gibi yatırım kuruluşlarında çalışan broker, yatırımcılar için birçok alım satım işlemi gerçekleştirir. Bunun yanında diğer görevleri ise;

  • Satıcı ile alıcının iletişimini oluşturmak
  • Portföy Yönetimi
  • Piyasa Analizişeklinde sıralanabilir

Ancak görevleri bunlarla sınırlı değildir. Daha birçok görevi olan broker, temel anlamda müşteri portföyünü oluşturmak ve kazanç elde etmesini sağlar. Müşterilerin tüm bilgilerini kendisine saklayan broker, hem alıcıyı hem de satıcıyı doğru yönlendirmeye çalışan bir aracıdır.

Satıcı ve Alıcı İletişimi

Broker, işlemleri yaparken hem alıcıyı hem de satıcıyı düşünerek hareket eder ve iki tarafında birbiri ile bağlantıda kalmasını sağlar. Aracılık yaptığı müşterilerin doğru bilgilenmesini sağlamak amacıyla iki tarafla da sürekli iletişim halinde olur.

Portföy Yönetimi

Müşterilerin sahip olduğu portföyü yönetmek ve kazançlarını en doğru şekilde yönlendirmek için yönetimi ele alır. Broker, müşterilerinin hesaplarını düzenli biçimde takip ederek kazançlarını katlamayı sağlar. Sahip olunan portföy zaman içerisinde daha da genişler ve varlıklarda artış görülür.

Piyasa Analizi

Broker, müşterilerinin hesaplarını yönetirken piyasayı göz önünde bulundurmalıdır. Yatırımlar piyasaya göre şekillenir ve bu nedenle piyasa şartları sürekli olarak kontrol edilmelidir. Dengesiz veya dengeli piyasaya göre farklı yatırım araçları seçilir. İşte broker tam olarak bu konuda piyasayı eksiksiz şekilde ele alır. Analiz yapılmadan ve piyasa göz önüne alınmadan hiçbir alım satım işlemi yapılamaz.

Nasıl Broker Olunur?

Broker olmak için gerekli eğitimleri almak gerekir. Bu eğitimler üniversitelerin vermiş olduğu ekonomi bölümlerinden birinden alınılmalıdır. Ekonomi bölümlerinin herhangi birinden lisans düzeyinde eğitim almak ve bu bölümlerden mezun olmak gerekir. Ardından Borsa İstanbul'un vermiş olduğu broker eğitimlerini katılarak başarı elde edilmesi gerekir. Başarılı eğitimin sonunda kişilere sertifika verilir ve bu sertifika mesleğin yerine getirilebileceğini gösteren belge niteliğindedir. Kişiler bu sertifika ile işlerini yapmaya hak kazanırlar. Ancak yine de müşteriler güvenilir bir broker ile çalışmak için dikkatli bir araştırma yapmalıdır. Aksi takdirde yanlış seçimler yapılabilir ve hem alıcı hem de satıcı mağdur duruma düşebilir.

Refinansman Nedir?

Bireyin daha önce çekmiş olduğu kredinin, avantajlı faiz oranı veya avantajlı olan aylık ödeme tutarı için başka bir bankadan çekilerek kapatılması işlemidir. Ödeme tutarını daha düşük tutarlarla ödemek istenildiğinde fa...

Elon Musk Piyasayı Nasıl Etkiliyor?

Elon Musk; 28 Haziran 1971 Güney Afrika doğumludur. Aynı zamanda Kanada ve Birleşik Devletler vatandaşıdır. Kendi kendine yazılım kodlamayı öğrenmiştir. 12 yaşında kendi geliştirdiği bir uzay oyununu satarak ilk yazılım ...

Borsada Para Kaybetme Riski Yüksek Midir?

Küçük büyük bütün yatırımcıların aklında borsada para kaybetme riski yüksek mi? Sorusu mevcut. Borsada kazanmak ve kaybetmek aynı olasılığa sahip gibi görünür.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.