Ek Hesap Nasıl Açılır?

19 Eylül 2020
01:23

Ek hesap, vadesiz mevduat hesabınıza tanımlanan asıl hesabınıza bağlı olarak açılan bankaların müşterilerine sunmuş olduğu bir ek hizmettir. Ayrıca nakit avans, kredili hesap ve esnek hesap olarak da adlandırılır. Günümüz şartlarının getirdiği maddi zorluklarla başa çıkmada bireye ödeme kolaylığı sağlamada oldukça etkili bir hizmet olarak karşımıza çıkar.

Ek Hesap Başvurusu

Ek hesap başvurularını internet bankacılığı, telefon bankacılığı veya şubelerden gerçekleştirilebilir. Tabi ki bu koşullar bankadan bankaya farklılık göstermektedir ve sizin bankanızla olan yasal uygunluk anlaşmanızın şartları da bunu etkiler. İnternet bankacılığı ve çağrı merkezinden yaptığınız avans hesap başvurusu ön başvuru olarak kabul edilir. Onaylanması durumunda tekrar şubeye giderek gerekli işlemleri tamamlamanız gerekmektedir.

Ek Hesap Açmanın Şartları

Öncelikle avans hesap açılacak bankanın asıl vadesiz mevduat hesabına sahip olmanız gerekiyor.
Diğer gerekli en önemli şart ise, bu hesabınıza maaş hesabı gibi düzenli olarak bir para girişi gözükmelidir. Ek hesabı aynı zamanda kredi gibi düşünmelisiniz çünkü hesabınızda para bittiğinde bakiye olarak eksi tutara düşerek nakit ihtiyacınızı karşıladığınız bir uygulama olduğu için, ek hesap başvurusunda kredi notunuzda göz önünde tutulan kriterlerden biridir. Kredi notunuz bankanın belirlediği kritere uygunluk sağlaması durumunda avans hesabınız belirli bir limit koşuluyla açılacaktır. Fakat geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz bankacılık işlemleriniz varsa ve kredi notunuz düşük ise ek hesabınızın açılması muhtemel görünmez.

Ek Hesabı Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

Ek hesabı kullanmaya başlamadan gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığını sorgulamalısınız. Unutulmaması gereken kullandığınız tutar kadar bir sonraki aya eksik başlayacak olmanız. Dikkat edilmediği taktirde bu eksi bakiye finansal gücünüzü elinizden alabilir. Diğer dikkat edilmesi gereken husus ise günlük çekim faizinin uygulanmasıdır. Bankanızdan öncelikle faiz oranları hakkında nasıl uygulandığını ve yüzde kaç faiz oranı uygulanacağına dair bilgi almalısınız.

Ek Hesap Borcunun Ödenmemesi

Avans hesabın kredi kartı gibi hesap kesim tarihi uygulaması yoktur. Sadece bankalar bilgilendirme amaçlı ekstre gönderiminde bulunurlar. Ama hesap kesim tarihi uygulamamasının olmaması borcunuzu düzenli bir ödeme takvimi oluşturmadığınız durumlarda kredi notunuzun etkilenmesine yol açar. Bankaların sözleşmelerinin farklılık göstermesine rağmen üç aylık bir süreçte hiç ödeme yapılmaması durumunda hakkınızda yasal takip süreci başlatılabilir.

Kredi Yapılandırma Nedir Nasıl Hesaplanır?

Acil paraya ihtiyaç duyulan anlarda en iyi yoldur kredi çekmek. Ülkemizde en çok kullanılan kredi konut kredisidir. Ama bazen hayatta her şey planlandığı gibi gitmiyor. Kredi çeken insanlar faiz oranlarının düşmesiyle bi...

Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır?

Kartınızla internet üzerinden alışveriş yapmak için öncelikle banka kartı internet alışverişine nasıl açılır bilmek ve açtırmak gerekmektedir. Günümüzde elektronikten giyime, gıdadan ev eşyasına kadar birçok ihtiyacımızı...

Banka Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Bankalar aracılığıyla kredi çeken kişilerden bankalar dosya masrafı adı altında belirli miktarda ücret talep eder. Farklı oranlara sahip olan bu ücreti kredi çeken kişiler ödemekteydi. Ancak Kasım 2013 yılında çıkarılan ...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.