Girişimci Ve Yatırımcı Arasındaki Farklar Nedir?

27 Mayıs 2021
13:18

Girişimci ve yatırımcı insanlar tarafından sürekli olarak karıştırılan iki farklı kavramdır. Bu iki kavramın benzerlikleri bulunduğu gibi birbirinden ayrılmasına yardımcı olacak farkları da vardır. Girişimci ile yatırımcı arasındaki farklar nedir? Cevapları şunlardır;

  • Tanımsal fark
  • Risk farkı
  • Amaç farkı
  • Müşterilere karşı bakış açısı farkı
  • Konum farkı
  • Zamansal fark

Bu farklar hakkında detaylı bilgi sahibi olunarak kimin girişimci kimin yatırımcı olduğu anlaşılabilir.

Tanımsal Fark

Girişimci ve yatırımcı arasındaki en temel fark tanımsal farktır. Girişimci elinde bulunan sermayeden yararlanarak iş kuran, ürün veya hizmet üreten kişidir. Ayrıca girişimcinin sermayesi olmadan da iş kurması mümkündür. Yatırımcı ise elinde bulunan bütçeyi en az riske karşılık değerlendirmek isteyen kişidir. Yatırımcının amacı parasını kaybetmemek ve artırmaktır.

Risk Farkı

Yatırımcı olarak varlık sürdüren kişiler ellerinde bulunan parayla yatırım yapmak istediklerinde piyasa araştırması yaparlar. Bu araştırma sonucuna bağlı olarak da en az risk alacakları aracı belirleyerek yatırımlarını gerçekleştirirler. Böylelikle kayıp değil kazanma isteğini yerine getirmeye çalışırlar. Girişimciler ise başlayacakları işte veya üretimde tüm riskleri göze alırlar. Bu nedenle girişimciliğe başlayan kişilerin riskler karşısında başarısız olma ihtimali daha yüksektir.

Amaç Farkı

Girişimci ve yatırımcı farklı amaçlara sahip olan iki kişidir. Yatırımcının amacı kazanç sağlayarak yaşam kalitesini artırmak ve riski en aza indirgemektir. Ancak girişimcinin amacı hayatın insanlar için yaşanılır olmasına yardımcı olmaktır. Bu nedenle girişim veya üretim gerçekleştirir.

Müşteri Bakış Açısı Farkı

Yatırımcı veya girişimci olarak çalışan kişilerin müşterilerine ve müşteri adaylarına bakış açıları tamamen farklıdır. Girişimci olan kişiler müşterileri sayesinde varlık sürdürebilecekleri için farkında olarak onlara hitap edecek çalışmaları yaparlar. Yatırımcılar ise müşterilerine karşın patron davranışında olurlar. Onlar için müşterileri gelir etmek için araçtır.

Konum Farkı

Yatırımcı ve girişimciler çalışma hayatında konum farkına da sahiptirler. Yatırımcılık yapan kişiler daha çok patron olarak çalışmalar yürütürler. Girişimciler ise yanlarında çalışan kişilerle bir ekip veya arkadaş gibi çalışarak üretim veya hizmetlerinin verimli olmasını sağlarlar.

Zamansal Fark

Girişimci ve yatırımcı arasında görülen farklardan birisi de zamansal farktır. Girişimcilik yapacak kişi sahip olduğu zamanını tümünü üretim için harcar. Üretim aşamasında başarılı olmayı ister ve bunun için doğru bulduğu zaman üretmeye devam eder. Yatırımcı ise girişimcinin aksine planlı ve programlı olarak çalışır. Planında herhangi bir aksaklık olmaması için çaba harcar.

 

 

En İyi Yatırım Aracı Nedir?

İnsanların ihtiyaç fazlası paralarını değerlendirmek için yaptıkları faaliyetlere yatırım denmektedir. Yatırımların nasıl ve neye yapılacağı konusunda ise farklı öneriler mevcuttur. Genel anlamda kişilerin yatırım miktar...

Grafik Tasarımcılık Yaparak Para Kazanma

İnsanlar grafik tasarımcılık yaparak para kazanma konusunda bir arayış içerisindedir. Grafik tasarımcılar birçok konuda aslında gerek duyulan kişiler olduğu için reklamlar, dergilerin kapaklarının dizaynı, afiş konuların...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.