Hamam İşletmeciliği: Açmak İçin Maliyet ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

29 Ağustos 2020
20:57

Hamam Kültürü ve Türk Hamamları

Hamamlar, geçmişten günümüze gelen en önemli kültürlerden birisidir. Türklerin bu kültürü benimseyip geliştirmesinden dolayı, Türk hamamları tüm Dünya'da yoğun ilgi görmüş ve moda haline gelmiştir.

Hamamlar günümüzde, minyatür haline gelip, çoğu ünlü insanın ve zenginlerin de evlerini süsler hale gelmiştir.

Hamam kültürü Türk tarihinin eski dönemlerine kadar uzanan, Osmanlı döneminde zarafet ve ihtişamla harmanlanıp, günümüzde modernize olmuş bir şekilde görüyoruz.

Tabi bu kültürü yaşatmak ve bir hamam sahibi olmak çok titizlik isteyen ancak karlı bir iş sahibi olmak demektir.

Hamam Açmak İçin Gerekli Belgeler

Öncelikle her yeni açılacak iş yeri gibi, hangi ilde hamam açmayı düşünüyorsanız, o şehrin belediyesine gidip başvuru yapmanız gerekmektedir.

İstenilen evraklar şu şekildedir:

  • Tapu ve yapı kullanım belgesi
  • Hamam kiralıksa eğer, kira sözleşmesi
  • Şirket üzerine açılıyorsa, imza sirküleri ve şirket evrakları
  • Kimlik fotokopisi ve ikametgah belgesi
  • Hamamı çalıştıracak kişinin sabıka kaydı
  • Sosyal güvenlik kurumu kayıt belgesi
  • İşyeri krokisi
  • İş yeri uygunluk belgesi

Yukarıda yazılan belgelerin çok sayıda olması sizi korkutmasın hepsini bir günde tamamlayabilirsiniz.

Hamam Açma Maliyeti

Yapacağınız maliyetlerin birçoğu tamamen gösterişe ve ihtişama dayalı olacaktır. Bir yapıyı sıfırdan hamama çevirmek biraz zahmetli ve maliyetli bir işçilik gerektirir.

Isıtma ve Su sisteminin kaliteli ve kusursuz olması, mermerler ve ince detayları, giyinme ve temizlik odaları bir hamamda bulunması gereken ve sorunsuz çalışması gereken en önemli hususlardan birisidir.

Tuvaletlerden soyunma kabinlerine, bekleme odalarından göbek taşına kadar bütün konuların en ince detaylarına kadar düşünülüp, hijyen kurallarına uygun, kolay temizlenebilir olması gereken bir konsept oluşturmanız gerekmektedir.

Çalıştıracağınız personelin bilgili, temiz ve güler yüzlü olmasından giyeceği kıyafete kadar her şeyin nizami olması da sizi ve hamamınızı ön plana çıkaran faktörler olacaktır.

Bütün bu detayları düşündüğümüzde, ortaya çıkan maliyet ortalama 100-150bin TL civarındadır.

Ayrıca hamam açarken, açacağınız yerin konumu ve insan potansiyeli de çok önemlidir. Kalabalık bir yerde açma imkanı bulabilirseniz, gelecek müşteri sayınızda bir o kadar artış gösterecektir.

Web Site Geliştiriciliğiyle Para Kazanma

Web site geliştiricileri; patronlarının bitmek bilmeyen istekleri, aşırı yorucu çalışma saatleri ve bu yoğun çalışmanın karşılığında az miktarda bir maaş almak gibi sorunlardan dolayı, freelance...

Bilgisayar Üzerinden Yapabileceğiniz Ek İşler Listesi

Bir iş sahibi olsun olmasın çalışanlar, öğrenciler, ev hanımları ve iş bulamamış bireyler için evde bilgisayar üzerinden yapabileceğiniz ek işler listesi yaratmak mümkün. Günümüz şartlarında geçim oldukça zor, birikim ya...

Sanal Asistanlık Nedir?

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile birlikte insanların internet üzerinden iş yapma potansiyeli de artmaya başladı. Özgürlüğüne ve rahatına düşkün olan insanların bir kısmı evden çalışmayı...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.