DOLAR
7,958 -0,59
EURO
9,473 -0,54
STERLİN
10,639 -0,58
GRAM ALTIN
462,220 -0,64
BIST 100
1,333 0,88

Hayat Sigortası Nasıl Yapılır?

19 Eylül 2020
01:22

Birçok kişi kendi geleceğini veya ailesinin, eşinin geleceğini garanti altına almak ister. Bunu yapmak için çeşitli yollar vardır. Yarın ne olacağını kimse bilemediği için bugünden yapılan çeşitli sigorta yöntemleri bulunmaktadır. Deprem sigortası, yangın sigortası, eve hırsız girmesine karşı yapılan sigortalardan bunlardan bazılarıdır. Son yıllarda birçok kişi tarafından yapılmaya başlanan ve herhangi bir kötü durum olduğun hem size hem de ailenize gerekli yardımları sağlayan hayat sigortası, yaşamınızın kalitesini arttırmayla kalmayıp güven içerisinde yaşamanızı sağlayacaktır. Bu sigorta sayesinde, yaşadığınız kötü durumda gerekli olan tüm maddi destek sağlanacaktır. Bu para siz vefat ederseniz de aileniz tarafından çeşitli belgelerin getirilmesi koşulu ile aile bireylerine verilmektedir. Bu sayede oldukça kullanışlıdır ve geleceğinizi garanti altına almanın en kolay yoludur. Bu sigorta da ağır ve tehlikeli işlerde çalışan kişiler için sıklıkla da yapılmaktadır. Fakat tehlikenin ne zaman geleceğini kimse bilemez. Bu nedenle imkânınız varken yaptırmanız önerilir. Yaptırmak isteyenlerin kafasında hayat sigortası nasıl yaptırılır? Gibi sorular oluşmaktadır. Birçok sigorta şirketleri ve çeşitli bankalar bu sigortayı yapabilmektedir.

Hayat Sigortası Neden Yaptırılır?

Hayat sigortası yapıldığı zaman, eğer bir kaza geçirirseniz veya sakat kalırsanız hayatınızın aynı şekilde idame ettirmenizi, konforlu bir yaşam sürmenizi sağlar. Ayrıca vefat ederseniz de eşinize çocuklarınıza yüklü bir miktar para bırakma şansı elde edersiniz. Bu sayede eşiniz zorluk çekmez, çocuklarınız eğitim yatına devam edebilir. Poliçede yazan maddeler çerçevesinde bir kaza geçirirseniz, tedavi masrafları tamamen poliçe tarafından karşılanır. Sadece kaza geçirmek gerekmez, beklenmedik bir hastalık geçirmeniz durumunda da bu poliçeden faydalanmaya hak kazanırsınız. Bu poliçeye ödediğiniz primler ise vergilerinizden düşürülür. Bu şekilde fazla olarak vergi ödemeleriniz alınmaz. Bunun gibi birçok fayda sağlayan hayat sigortası poliçeleri geri kalan hayatınızda yaşayabileceğiniz sıkıntılar için bir nevi ikramiyedir.

Sözleşme Şartları Neye Göre Belirlenir?

Bu poliçe sadece hayatta karşılaşabileceğiniz riskler için değil tasarruf yapmak istediğiniz zaman da kullanılabilir. Birçok fayda sağlayan poliçe şartları siz tarafından belirlenir. Bu şekilde kendiniz en iyi şekilde yararlanabileceğiniz gibi poliçeyi düzenleyebilirsiniz. Bu düzenlemede ihtiyaçlarınıza öncelik vermeniz sizin için daha iyi olur. Yani sadece tasarruf yapmak isterseniz sözleşmeyi tasarruf üzerine yoğunlaştırmanız, fakat ileride başınıza gelebilecek durumlar için bir sigorta da yapmak isterseniz poliçeyi sigortaya uygun düzenlemeniz alabileceğiniz en yüksek şekilde fayda almanızı sağlar. Fakat ikisini de içeren poliçeler de yapmanız mevcuttur.

Herkes Hayat Sigortası Yaptırabilir mi?

Herkes hayat sigortası yaptırabilir. Herhangi bir yaş sıkıdır veya kısıt yoktur. Ayrıca hayat sigortası yaptırabileceğiniz gibi vücudunuzun farklı bölgelerine de sigorta yaptırabilirsiniz. Bu konuya en güzel örnek futbolculardır. Hemen hemen hepsi ayaklarını sigortalamaktadır. Çünkü ayağı ile para kazanmaktadır ve herhangi bir duru olduğunda doğrudan futbol hayatı bitmektedir. Bu nedenle yüksek poliçeler kullanarak ayaklarını veya bedenlerinin çeşitli yerlerini sigortalatabilirler.

Herşey Hayat Sigortasına Dâhil Olur Mu?

Poliçe yapılırken sözleşme oluşturulur ve talepler bu poliçeye eklenir. Bir de sizin uymanız gereken kurallar vardır. Bu kurallar dışına çıkarsanız sözleşmeden yararlanma şansı elde edemezsiniz. Öncelikle sigortalı olmuş kişi çeşitli hava veya deniz yolu kullanımında sadece yolcu olarak yer alabilir. Bu uçak veya gemilerin ruhsatlı olması ve sadece yolcu uçağı olması gerekir. Bu nedenle eğer farklı bir türde yolculuk yaptığınızda ve başınıza bir şey geldiğinde bu poliçeden herhangi bir ücret talep etme şansınız yoktur. Eğer bir kişi sigorta yapıldıktan sonra zihinsel olarak sorunlar yaşamışsa ve bu sorunlar sonucunda intihar etmiş veya intihara teşebbüs etmişse, bu sigorta şirketi sigortalıya kişiye sigorta bedelini ödemek zorundadır.

Hayat Sigortasından Kesintiler Yapılır Mı?

Poliçelerden birkaç kesinti yapılmaktadır. Çeşitli gider masrafları sigortalı kişiden alınmaktadır. Bunun yanında işletmenin masrafları ve poliçede süresi tamamlanmadan ayrılmak isterseniz erken ayrılma ücreti olarak bir kesinti yapılır. Bunlar dışında herhangi bir kesinti yapılmaz.

Aynı Kişiye Farklı Sigortalar Yapılabilir Mi?

Aynı kişiye farklı sigorta şirketlerinden sigortalar yapılabilmektedir. Ayrıca bir kişi talep ederse aynı sigorta şirketi tarafından farklı poliçeler ile çeşitli sigortalar yapabilir. Yani bir kişi he hayat sigortası alarak hem de bireysel emeklilik sigortası alabilir. Bunun yanında vücudunun çeşitli bölgelerini de sigortalatma şansı vardır. Bunların dışında siz de herhangi bir kişiye hayat sigortası yaptırabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.

Bireysel Emeklilik Sistemi İle Aynı Mı?

Bireysel emeklilik ile hayat sigortası tam olarak aynı şeyler değildir. Fakat oldukça benzer niteliktedir. Bireysel emeklilik sisteminin temek amacı tasarruf yapmaktır. Kişi belirli bir süre boyunca her ay düşük bir miktar para yatırarak yatırım yapar ve süre dolduğunda bu parayı faiziyle birlikte çeker. Bu sistem devlet tarafından da desteklenir ve anlaşma sonunda yüksek miktarlarda paralar almanız sağlanır. Hayat sigortası ise başınıza gelebilecek kötü bir durum sonunda bu parayı size öder ve sözleşme süresi bireysel emekliliğe göre daha kısadır.

Özel Sağlık Sigortasında Anlaşmalı Kurum Nedir?

Özel sağlık sigortasında anlaşmalı kurum demek, bazı özel veya devlet kurumlarının sağlık sigorta şirketleri ile anlaşarak ücretsiz bakım yapmalarıdır. Bu anlaşmayı yapmak zorunlu değildir. Fakat hastaneler bu işten stat...

Özel Sağlık Sigortasında Aile Paketleri

Devlet sosyal güvenlik sistemi içinde çalışan kişilere, bu kişilerin eşlerine, çocuklarına ve bakmakla zorunlu oldukları bireylere; hekim, muayene olma yeri ve sağlık yardımları yapmaktadır. Ayrıca herhangi bir işi olmay...

Ev Kredisinde Hayat Sigortasının Yeri Nedir?

Ev kredisi çekerken her banka hayat sigortası yapmaktan kaçınır. Çünkü hayat sigortası sayesinde, borcu olan insanların vefat etmesi ile borçları tamamen devlet tarafından siliniyor. Ev kredilerini de ödemek hayli uzun s...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.