Kredi Yapılandırma Nedir Nasıl Hesaplanır?

06 Ekim 2020
07:49

Acil paraya ihtiyaç duyulan anlarda en iyi yoldur kredi çekmek. Ülkemizde en çok kullanılan kredi konut kredisidir. Ama bazen hayatta her şey planlandığı gibi gitmiyor. Kredi çeken insanlar faiz oranlarının düşmesiyle birlikte borçlarında yapılandırmaya gitmek istiyorlar. Bu düşük faiz oranlarından yararlanmak istiyorlar. Kredi yapılandırması refinansman olarak da adlandırılır.

Peki, hangi durumlarda bu işlem yapılmalıdır?

Kredi yapılandırması demek mevcut kredi borcunuzun yeni belirlenmiş faiz oranıyla hesaplanıp vadesinin uzatılması anlamına geliyor. Tabi vade uzatıldığı için aylık ödemelerde de azalmalar olacaktır. Başvurulan bankanın yenilenen faiz oranları mevcut faiz oranlarından daha cazipse kalan borç yapılandırılır. Bu işlemi yapılan müşterinin mevcut dosyası kapanır ve yeni faiz oranıyla tekrar yeni dosya açılmış olur. Ayrıca bu işlemler kredi alınan banka ya da başka bir bankada da yapılabilir. Hangi banka daha avantajlıysa ya da yeni düşük faiz oranlarını uyguluyorsa seçim ona göre yapılır.

Hangi Koşullarda Yapılandırmaya Başvurmalıyız?

İki olay sonucunda yapılandırmaya gidilir. Birincisi kişinin mevcut ekonomik durumunda olan değişiklikler, ikincisi ise ülkenin ekonomik durumundaki değişiklikler. Bu iki olayla beraber yapılandırma yapılır. Yapılandırma bir batış veya kötü bir senaryo değildir. Aksine öngörü ve bir tür tedbir, yararlanmadır.
Aylık kredi ödeme tutarları ödeyemeyecek duruma gelmişse ve faiz oranları düşmüşse bu işlemler kurtarıcı olacaktır. Borcunu ödeyen kişinin eline toplu miktarda para geçmişse bu parayı yatırdıktan sonra kalan miktar üzerinden yapılandırmaya gidilebilir. Evde hesaplamalar yapılmalı faiz oranlarıyla ilgili araştırmalar yapılmalıdır.

Hesaplama Nasıl Yapılır?

Örneğin faiz oranı 0.98 olan 120 ay vadeli 150 bin TL konut kredisi bir bankadan alınmış olsun. Kredi aylık ödemeniz 2.131 toplamı ise 255 bin. 12 ay borcunuzu ödendiğinde geriye 141 bin TL borç kalır.
Bankanın söylediği teklif 12 ay vadeli için faiz oranı 0.78. Fakat sadece faiz oranıyla hesaplama yapılırsa yanlış bir hesaplama yapılmış olunur. Dosya masrafı ve krediyi sonlandırma cezası ile toplam ödenecek tutar 143 bin olurken aylık ise 1.846 TL ye denk geliyor. Böyle bir yapılandırma da ödemeleriniz bir sene uzarken kazancınız 25. 799 oluyor.

Bireysel Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Bankaların kullandırdığı krediler bireysel ve kurumsal olarak ayrılmaktadır. Bazı krediler ise ortaklı olarak da kullanılabilmektedir. İşte bireysel kredi çeşitleri nelerdir? Sorusunun yanıtı.Konut KredileriEv al...

Bankacılık Denetleme Ve Düzenleme Kurulu Ne İş Yapar?

Türkiye’de bulunan tasarruf sahiplerinin bankacılık işlemleri ile ilgili konularda yaşanabilecek hak mahrumiyetlerini bertaraf etmek ve menfaatlerini korumak amacı ile kurulmuş olan bir kurumdur. Finans kurumları ile ban...

Kredi Kartı Yapılandırması Kredi Çekmeye Engel Midir?

Kredi kartları ile ilgili olarak yapılan yeni düzenlemeler kredi kartı borcu olan herkesi ilgilendirmektedir. Düzenlemenin uygulamaya girmesinden itibaren kredi kartı borçluları yapılandırma şansı yakalamış olacaklar. Kr...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.