Tahvil İhracında Son Durum Nedir?

09 Haziran 2021
12:32

Tahvil, bir yatırımcının, devlet veya başka kurumsal işletmelerin finansman ihtiyacını karşılamak için onlarla belirli bir süre değişken veya sabit faiz oranıyla borç verdiği ve vade sonunda faiz getirisi elde ettiği bir yatırım biçimi olarak biliniyor. Tahvil vadesi genellikle 1 yıldan fazla olan yazılı bir senet türüdür. Tahvil sahibi olan kurum veya yatırımcı tahvil ihraççısının alacaklısı konumunda bulunuyor. Günümüzde son zamanlarda tahvil ihracı ile ilgili ortaya çıkan haberler bulunuyor.

Hazine 1.8 Milyar Lira Borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen 2 tahvil ihalesinde yaklaşık 1 milyar 821,4 milyon lira ile borçlanma yoluna gitti. Tahvil ihracında yetkili olan Hazine ve Maliye Bakanlığı basit ve bileşik faiz değerler üstünden nominal teklifin 1 milyar 927,1 milyon lirayı ile ihalede satış işlemi yaptı. Kamu kurumları tarafından gelen 50 milyonluk teklifin tamamı ihalede karşılanmış oldu.

Yeşil Finansman Uygulaması Yaygınlaşıyor

Türkiye'de faaliyet gösteren bankacılık sektörü salgın koşullarında yurtdışı borçlanmada genel olarak olumsuz etkilenmemiştir. Kaynak sağlama yönteminde yeşil alternatif biçiminin yaygınlaşması ile beraber geçen yılın Mart ayından bu yana toplam 1,8 milyar dolarlık sürdürülebilir ve çevreci tahvil ihracı yapılmıştır. Salgının, ekonomi ve finansal piyasaları etkisi hissedilirken salgından önce yükselişte olan çevreci sürdürülebilir fonlama yöntemleri küresel ölçekte 2021'de de hız kazanarak devam ediyor.

New York Borsasında Düşüşler

Dünyanın önemli borsaları arasında yer alan New York borsası geçen gün düşüşle başlamıştı. Açılışta Dow Jones endeksi 26 puan ve yüzde 0,1 değer kaybı ile 34.726 puana kadar gerilemiş oldu. Analistler devam eden enflasyon baskısı ve güçlü istihdam verileri sonrasında daha yüksek bir faiz seviyesinin hem ABD Merkez Bankası hem de toplumun faydasına olacağını dile getirmişler. ABD, 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 2 baz puan yükselişle yüzde 1,57 sürdürürken, dolar endeksi ise yüzde 0,1 düşüle devam ediyor.

Bibors Web Sitesinin Sunduğu Hizmetler

Dünyada en çok takip edilen konular arasında yer alan ekonomiye ilişkin haberler herkesi ilgisini çekiyor. Dünyada ve Türkiye'de ekonomi ve finans haberleri yapan birçok web site bulunmuyor. Bu web sitelerde döviz çeşitlerinden tahvil çeşitlerine kadar birçok araçların günlük değerleri paylaşılıyor. Bibors web sitesinde şu kategoriler bulunuyor.

  • Gündem
  • Borsa
  • Kredi
  • Döviz
  • Analizler
  • Banka
  • Bitcoin
  • Altcoin
  • Forex gibi kategoriler bulunuyor.

Ekonomi ile ilgili Türkiye'de ve dünyada güncel haberleri Bibors web sitesi kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Yazımızda ekonomi haberleri ve tahvil ihracında son durum nedir? Sorusunun detaylı bir şekilde cevabı verilmiştir.

 

Emtia Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yatırımla ilgilenen kişilerin karşılaştıkları kavramlar arasında emtia yer alır. Yatırım araçları arasında yer alan emtia nedir? Çeşitleri nelerdir? Yatırım yapmak isteyenlerin bilgi almak istediği ve cevap aradığı sorul...

Türkiye’de Borsa Nasıl İşler?

Borsa kelimesi bilmeyenler için oldukça karışık bir kavram olsa da, bu işi yapanlar için hiçte yabancı olmayan bir kavramdır. Parası olup ta parasını borsada değerlendirmek isteyenler fakat borsa hakkında hiç bilgisi olm...

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi borda da oldukça yaygındır. Birçok yatırımcı doğru ve güvenilir bir şekilde yatırım yapmak için hisse senedi almayı tercih eder. Hisse senedi kağıdı almak istediğiniz zaman en iyi kar eden kağıtları almak ge...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.