DOLAR
7,950 -0,70
EURO
9,462 -0,66
STERLİN
10,625 -0,71
GRAM ALTIN
461,750 -0,75
BIST 100
1,332 0,81

Temassız Kart Nasıl Kullanılmalıdır?

07 Eylül 2020
02:01

Kredi kartlarına eklenen özellikler her geçen gün daha da çoğalır bir hal almıştır. Özelliklerden sadece kendine uygun olanı kullanan insanlar bilgi sahibi olurken aslında bilinmesi herkes açısından önemlidir. Bunun için kartlarınızdaki özellikleri ve kullanabileceğiniz faydaları bilmeniz bilinçli, pratik kullanıcılar olmanız açısından önemlidir. Artık kartlar pos veya başka bir aracı olmadan da hizmet verecek kadar gelişmiş haldedir. Temassız kart özelliği oldukça pratik ve rahat bir kullanım sunar. Siz de temassız kart nasıl kullanılmalıdır? diye merak ediyorsanız cevabı oldukça kolaydır.

Temassız Kart Nedir?

Teknolojinin gelişmesindeki en net etkiler bankacılık sektöründe hissedilir bir hale gelmiştir. Bankaların verdiği kredi kartları yalnızca okutma işleminden sonra temassız şekilde kullanılmaya başlandı. Herhangi bir şifre kullanımı da gerekmeden yapılan işlem kullanıcıların oldukça işine yarayan türden bir yenilik olarak tanımlanmıştır. Şifre veya giriş işlemi olmadan belli bir miktar altındaki alışveriş tutarlarını kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Temassız Kart Nerelerde Kullanılır?

Temassız kart kullanabilmeniz için bu özelliği taşıyan bir yerden alışveriş yapmanız veya hizmet almanız gerekir. Bir iş yerinin temassız ödeme seçeneğine sahip olup olmadığını anlamak istediğinizde işaretleri takip etmeniz yeterli olur. Paypass logosu olarak bilinen işaretin bulunduğu alanlarda kolaylıkla ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Kartınızın güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde ödeme yapmanız çok daha fazla önem arz eder.

Temassız Kart Hangi Bankalarda Bulunur?

Kartınızın temassız kart özelliğine sahip olması için bu hizmeti sunan bankalar ile çalışmanız gerekir. Şuan için bu hizmeti sunan kurumlar arasında Yapı Kredi, Akbank ve Halkbank sayılabilir. Bu bankalarda yapılan temassız kart işlemlerine ek olarak bazı puanlar da kazanabilirsiniz. Örneğin; World kart özelliği olan bir temassız kart ile işlem yaptığınızda 35 TL için kazanacağınız puanın iki katını kazanma şansınız oluyor. Diğer bankalar da aynı şekilde alt sınırdaki işlemler için temassız kart uygulamasını kullanmanızı özendirmek için ek puan veya teşvikler verilmektedir. Siz de küçük ödemeleriniz için şifre derdi olmadan temassız kart özelliğini kullanarak ödemelerinizi tamamlayabilirsiniz.

Temassız Kart Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Temassız kartınızla yapacağınız işlemler için bankanız tarafından bir alt limit belirlenir. Sizin de isteğiniz ile bu limit artırılabilir veya azaltılabilir. Bir anlamda kartınızın şifrenizi bilmeyen birisi tarafından kullanılmaya çalışılması kart ve hesap güvenliğinizi zora sokacağından dolayı dikkatli olmakta fayda vardır. Kartınızın asgari şekilde belirlediğiniz limitler üzerinden temassız işlemlere açılması oldukça yararlı olacaktır. Bu özelliği kullanmaya başladıktan sonra da kartınızı sizden başka birisinin kullanacağını düşündüğünüz alanlarda kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda kolaylık olarak anladığınız durum bir anda güvenlik açığına dönüşebilir. Bankaların sunduğu kolaylıklar bir anlamda teknoloji ile hayatımıza girdiğinden dolayı her açıdan kontrollü olmakta büyük oranda fayda vardır.

Kredi Yapılandırma Nedir Nasıl Hesaplanır?

Acil paraya ihtiyaç duyulan anlarda en iyi yoldur kredi çekmek. Ülkemizde en çok kullanılan kredi konut kredisidir. Ama bazen hayatta her şey planlandığı gibi gitmiyor. Kredi çeken insanlar faiz oranlarının düşmesiyle bi...

Ek Hesap Nasıl Açılır?

Ek hesap, vadesiz mevduat hesabınıza tanımlanan asıl hesabınıza bağlı olarak açılan bankaların müşterilerine sunmuş olduğu bir ek hizmettir. Ayrıca nakit avans, kredili hesap ve esnek hesap olarak da adlandırılır. Günümü...

Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır?

Kartınızla internet üzerinden alışveriş yapmak için öncelikle banka kartı internet alışverişine nasıl açılır bilmek ve açtırmak gerekmektedir. Günümüzde elektronikten giyime, gıdadan ev eşyasına kadar birçok ihtiyacımızı...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.