Türkiye’de Borsa Nasıl İşler?

20 Mayıs 2021
10:08

Borsa kelimesi bilmeyenler için oldukça karışık bir kavram olsa da, bu işi yapanlar için hiçte yabancı olmayan bir kavramdır. Parası olup ta parasını borsada değerlendirmek isteyenler fakat borsa hakkında hiç bilgisi olmayan insanlar internetten Türkiye’de borsa nasıl işler? araması yaparak borsa hakkında bilgi arıyor. Borsa hakkında tüm bilgileri bu yazımızda topladık.

Borsa Nedir?

Borsa, tüccarların, sarrafların ve özellikle değerli kağıt, tahvil ya da döviz veya her türlü mal alışverişi yapan alıcı ve satıcıların bulunduğu devletin denetimi altında işlemlerin gerçekleştiği bir iştir. Hisse senetleri, yatırım fonları, borçlanma araçları, petrol ve altın gibi şeyler borsada alınıp satılır.

Borsa Nasıl İşler?

Borsa da işlem yapabilmek için her alım emrinin bir satım emriyle eşleşmesi gereklidir. Borsadan hisse senedi almak istediğiniz de bu işlemi yapmak için hisselerini satmak isteyen başka yatırımcılarında o borsa da bulunması gerekir.

Borsaya yatırım yapanlar, borsada oluşacak olan para dalgalanmalarından yararlanarak kar elde etmek isterler.

Dünyanın En Büyük Borsaları Nerelerdir?

Dünyada piyasa değerine göre en büyük hisse senedi borsaları, New York Borsası, Nasdaq Borsası, Tokyo Borsası, Londra Borsası, Hong Kong Borsası şeklinde sıralanmaktadır.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılabilir?

Borsa’da işlem yapabilmek için öncelikle Sermaye Piyasası Kurulu lisansına sahip bir aracı kuruluş ya da bankada bir yatırım hesabı açtırmak gerekiyor.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım Hesabı Açmak şöyle yapılır.

  • Yatırım hesabı açılmasından önce Sermaye Piyasası Kurulu’na ait web sitesinden lisansa sahip yetkili kurum ve bankaların listesine bakmak önemlidir.
  • Bu listede yer alan aracı kurum ve bankaların hizmet politikalarını, aracılık hizmet koşullarını, uygulanan işlem ücretleri, komisyon yüzdeleri masraf ve kesintileri incelemek gerekir.
  • Diğer aracı kurumlarla karşılaştırmalarını yapıp uygun olanı seçmek gerekir.
  • Aracı kurum seçerken dikkatli, titiz ve emin olarak seçilmelidir.
  • Aracı kuruma karar verdikten sonra, aracılık hizmetleri sözleşmesini ve istenilen birtakım form ve türevi belgeleri okuyarak imzaladıktan sonra kişisel olarak teslimini yapmalısınız.
  • Bu belgelerin tesliminin ardından yatırım hesabı aktif olacaktır.
  • Para transferi yaptıktan sonra borsaya giriş yapabilirsiniz.

Bu şartların tamamlanmasının ardından yatırım hesabını kullanabilirsiniz.

Borsada Nasıl Para Kazanabilirim?

Borsadan para kazanılabileceği gibi para kaybedilebileceğini de unutmamak gerekir.Borsa’da aldığınız hisse senedi tahminlerinize uygun olarak yükselirse kara geçebilir, düşerse zarar edebilirsiniz. Kar etmek için aldığınız yatırım aracının yüksek bir fiyattan satılması gerekir.

Bir şirketten bir miktar hisse almak, atılacak ilk adımdır. Borsadan kazanç sağlamak için hisse alıp satmak yeterli değildir. Düşükten alınan hisse senedini yüksekten satmak gerekir. Bir ürünü fiyatı düşükken alıp, fiyatı yükselirken satıp aradaki farktan para kazanmak borsada para kazanmanın yoludur.

Borsada Yatırım Fonu

Yatırımcılar borsada yatırım fonu ile yatırımlarını yaparak avantajlar elde ediyorlar. Elbette bu fon ile yatırımlara başlanmadan önce bu yatırım aracına ilişkin bilgi edinilmesi gerekiyor.Borsa Yatırım Fonu Nedir?...

Tahvil İhracında Son Durum Nedir?

Tahvil, bir yatırımcının, devlet veya başka kurumsal işletmelerin finansman ihtiyacını karşılamak için onlarla belirli bir süre değişken veya sabit faiz oranıyla borç verdiği ve vade sonunda faiz getirisi elde ettiği bir...

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi borda da oldukça yaygındır. Birçok yatırımcı doğru ve güvenilir bir şekilde yatırım yapmak için hisse senedi almayı tercih eder. Hisse senedi kağıdı almak istediğiniz zaman en iyi kar eden kağıtları almak ge...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.