Kredi Faizi Ödenmezse Ne Olur?

06 Ekim 2020
07:49

Bankalardan çekilen kredilerin anapara ile birlikte geri ödenmesi gereken belirli faizleri vardır. Bu ödemeler belirli vadelerle aylık olarak tahsil edilir. Kredi faizi ödenmezse ne olur? konusunu inceleyen kişiler için burada belirli yaptırım süreçlerinden bahsetmek gerekiyor. Bu tarz durumlarda öncelikle uygulanacak ilk yaptırım kredi notunun düşürülmesi olacaktır. Gerekli yasal süreler içerisinde borç ödenmemeye devam ederse, devreye banka avukatları girer ve yasal takip başlar.

Kredi Faizi Kaç Gün Ödenmezse Avukatlık Olunur?

Bankalar, ödenmeyen faizler için kişileri doğrudan avukatlık edemiyor. Öncelikle kredi faizinin toplamda 3 ay (90 gün) boyunca ödenmemiş olması gerekiyor. Bu süre içerisinde kredi faizi ödenmez ise, bankalar tüm işlemleri avukatlara devreder ve kişiler hakkında yasal takip uygulaması başlar. Yasal takip sürecinde borcun ödenmemeye devam etmesi halinde, kişiler hakkında haciz başlayacaktır.

Kredi Faizi Ödenmezse Hapis Cezası Verilir mi?

Tüketici Kanunlarında yer alan maddelere göre hiçbir vatandaş ödemediği faizler dolayısıyla hapis yatmıyor. Yani hiçbir banka, borçlar dolayısıyla hakkınızda hapis kararı çıkartamaz. Bu konuda uygulanabilecek en ağır yaptırım, hakkınızdaki haciz kararı olacaktır. Üzerinize kayıtlı olan mülkler üzerinde gerekli haciz işlemi yapılır ve borçların tamamı tahsil edilir.

Kredi Faizini Ödemezsem Kara Listeye Alınır mıyım?

Bankaların kara liste uygulamaları, borçların belirli bir süre ödenmemesi durumunda başlayan bir işlemdir. Kara listeye girmeniz için öncelikle borcu 90 gün boyunca ödememiş olmanız gerekiyor. Sonrasında bankalar hakkınızda bir yasal takip başlatır. Bu yasal takip sonucunda hakkınızda haciz kararı verildiyse, eş zamanlı olarak bankalar sizi kara listeye alır. Bir bankanın sizleri kara listeye almış olması demek, daha sonradan ilgili bankalardan herhangi bir şekilde kredi çekememeniz anlamına gelir.

Kredi Kartı Yapılandırması Kredi Çekmeye Engel Midir?

Kredi kartları ile ilgili olarak yapılan yeni düzenlemeler kredi kartı borcu olan herkesi ilgilendirmektedir. Düzenlemenin uygulamaya girmesinden itibaren kredi kartı borçluları yapılandırma şansı yakalamış olacaklar. Kr...

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Çiftçilerin ihtiyaçları olması halinde desteklenmesi adına bir takım krediler almasına yardımcı olan finans kurumları vardır. Finans kurumları aracılığıyla bazı şartların yerine getirilmesi halinde tarım krediniz onaylan...

Kredi Kartı Kaybolması Durumunda Neler Yapılır?

Alışveriş yapmak amacıyla kullanılan kredi kartları çeşitli nedenlerle kaybolabilen eşyalardır. Bu kartların kaybolması kartın kötü niyetli kişilerce kullanılmasına ve suç işlemeye varan sonuçlar doğurabilir.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.