Kredi Kartı Kaybolması Durumunda Neler Yapılır?

Alışveriş yapmak amacıyla kullanılan kredi kartları çeşitli nedenlerle kaybolabilen eşyalardır. Bu kartların kaybolması kartın kötü niyetli kişilerce kullanılmasına ve suç işlemeye varan sonuçlar doğurabilir.

31 Mayıs 2021
14:08

Alışveriş yapmak amacıyla kullanılan kredi kartları çeşitli nedenlerle kaybolabilen eşyalardır. Bu kartların kaybolması kartın kötü niyetli kişilerce kullanılmasına ve suç işlemeye varan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kredi kartı kaybolduğunda yapılması gereken bazı işlemlerle yaşanabilecek olumsuz durumlar önlenebilmektedir. Kredi kartı kaybolması durumunda neler yapılır?

Cevapları şunlardır;

  • Kredi kartı kayıp bildirimi yapılır.
  • Kredi kartı kapattırılır.
  • Kredi kartı sigorta ücreti ödenir.
  • Cumhuriyet Başsavcılıklarından yasal işlem başlatılır.
  • Yeni kredi kartı başvurusu yapılabilir.

Bu işlemleri gerçekleştiren kişiler kayıp kredi kartları dolayısıyla yaşayacakları yükümlülüklerden kurtulmuş olurlar.

Kredi Kartı Kayıp Bildirimi Yapılır

Kişiler tarafından kullanılan kredi kartlarının kayıp olduğunu anlaşılması durumunda yapılması gereken ilk işlem kayıp bildirimi yapmaktadır. Kayıp bildirimi kredi kartının alındığı bankaya yapılır. Kayıp bildirimini yapmak için ilgili bankanın müşteri hizmetlerine bağlanmak gerekir. Müşteri hizmetlerinden kayıp ve çalıntı bölümüne ulaşılarak kartın kaybolduğu bildirilir.

Kredi Kartı Kapattırılır

Banka müşteri hizmetlerinde kayıp bildiriminin yapılmasının ardından çalınan veya kaybolan kredi kartı kapattırılır. Bu sayede kart üzerinden yapılabilecek harcamalar engellenerek kart sahibinin mağdur olmasının önüne geçilir. Kredi kartı kapatılması için talepte bulunulduğunda banka tarafından güvenlik nedeniyle birtakım sorular sorulur. Bu soruların doğru cevaplanmasıyla kartın iptal işlemi gerçekleştirilir.

Kredi Kartı Sigorta Ücreti Ödenir

Kredi kartlarının bazıları sigortalı olarak kişilere sunulurlar. Kredi kartlarının kaybolması durumunda kart sahipleri ilk 24 saat içerisinde karttan yapılan alışverişlere bağlı olarak 150 TL sigorta bedelini öderler. Ancak bankanın yapılan harcamaların kart sahibine ait olduğunu düşünmesi veya şüpheye düşmesi durumunda kredi kartı için tüm harcama ücretlerini kart sahibinden talep etmesi mümkündür.

Cumhuriyet Başsavcılıklarında Yasal İşlem Başlatılır

Kredi kartının kaybolması sonrasında yapılan harcamaların banka tarafından karşılanmaması mümkündür. Bu durumda harcamayı kendilerinin yapmadığından emin olan kişiler Cumhuriyet Başsavcılıkları’na başvurarak yasal işlem başlatılmasını sağlayabilirler. Böylelikle yapılan harcamaların banka tarafından karşılanması ve kart sahibinin yapmadığı harcamanın bedelini ödemesinin önüne geçilebilir.

Yeni Kredi Kartı Başvurusu Yapılabilir

Kredi kartları kaybolan kişiler kayıp ve iptal işlemini yaptırdıktan sonra kredi kartı kullanımına devam etmek için yeni kart başvurusunda bulunabilirler. Yaptıkları başvurunun değerlendirilmesi durumunda adlarına yeni numara içeren kredi kartı hazırlanır. Hazırlanan bu kredi kartı 10 iş günü içerisinde kart sahibinin belirttiği adrese teslim edilir. Böylelikle yeni karta kavuşan kişiler kartlarıyla birlikte harcama yapmaya devam edebilirler. Eski kartta bulunan otomatik ödeme talimatları ve taksitli ödemeler yeni karta aktarılarak ödemelerin aksamaması sağlanabilir.

Mortgage İle Alınan Ev Borç Bitmeden Satılabilir mi?

Mortgage tercih etmemizin sebebi çoğunlukla ev ihtiyacımızı karşılamaktır. Parasız kalan insanlar genellikle krediye başvurmak için bankaya giderler. Kredi hızlı ve elverişlidir, ancak bir mülkünüz varsa banka memurları ...

Kredi Yapılandırma Nedir Nasıl Hesaplanır?

Acil paraya ihtiyaç duyulan anlarda en iyi yoldur kredi çekmek. Ülkemizde en çok kullanılan kredi konut kredisidir. Ama bazen hayatta her şey planlandığı gibi gitmiyor. Kredi çeken insanlar faiz oranlarının düşmesiyle bi...

Kredi Faizi Ödenmezse Ne Olur?

Bankalardan çekilen kredilerin anapara ile birlikte geri ödenmesi gereken belirli faizleri vardır. Bu ödemeler belirli vadelerle aylık olarak tahsil edilir. Kredi faizi ödenmezse ne olur? konusunu inceleyen kişiler için ...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.