Kredi Kartı Yapılandırması Kredi Çekmeye Engel Midir?

01 Haziran 2021
12:30

Kredi kartları ile ilgili olarak yapılan yeni düzenlemeler kredi kartı borcu olan herkesi ilgilendirmektedir. Düzenlemenin uygulamaya girmesinden itibaren kredi kartı borçluları yapılandırma şansı yakalamış olacaklar. Kredi çekmeye karar veren kişilerin aklına takılan sorulardan bir tanesi kredi kartı yapılandırması kredi çekmeye engel mi?

Daha önce kredi kartı kullanarak ödeme konusunda güçlük çekenler bankaların yapılandırma seçeneklerini tercih ederek ödenmeyen borçlarını yapılandırarak ödeme imkânı bulmuşlardır. Kredi kartı yapılandırması kredi çekmeye engel olma konusunda şüpheleri bulunmaktadır.

Kredi Kartı Yapılandırması

Kredi kartı yapılandırmasından faydalanan kişi kredi kartı borçlarını zamanında ödememesinden dolayı tercih eder. Dolayısı ile kredi sicil notu bu durumdan olumsuz etkilenir.

Kredi kartı ödeme konusunda sürekli sorun yaşayan birey için kredi sicil notu da sürekli olumsuz etkilenir. Yeni bir kredi çekiminde bu sorun engel teşkil eder. Yapılandırma yapıldıktan sonra ödemelerde sıkıntı yaşanırsa yeni bir kredi çekimi gerçekleşmeyebilir.

Yapılandırma yapılarak tüm borç ödendiğinde ise sorun ortadan kalkmış olur. Dolayısı ile yapılandırma yeni kredi çekiminde engel oluşturmayacaktır.

Borçlar Yapılandırılmalı Mı?

Ticari hayata atılmak yeni bir ev veya yeni bir araba almak için kredi çekmek idealdir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus ödenebilecek düzeyde kredi çekmektir. Çekilen kredi istenmeyen durumlarda ödeme yapılmadığında faizi ile birlikte maliyeti artıracaktır.

Kredi notunun düşmesi ön plana çıkacaktır. Bu durumlarda kredi borcu yapılandırması mantıklı olur. Yeni ödeme koşulları ile birlikte yapılan yapılandırma ilerde ortaya çıkabilecek büyük riskleri önlemiş olur.

Hangi Bankadan Borç Yapılandırması Yapılmalı?

Yapılandırma kararı vermeden önce geniş bir araştırma yapılmalı. Yapılan araştırma sonucunda borç yapılandırması yapan bankalardan en uygun olanı tercih edilmeli. Aynı bankadan yapılandırma istenebilir.

Fakat bu durumda ortaya başka maliyetler de çıkacaktır. Yapılandırma maliyeti dosya giderleri adı altında ücret talep edilebilir. Farklı bankaların sunmuş oldukları seçenekler değerlendirilerek en uygun olanı tercih edilmelidir.

Banka tercihinde öne çıkan etkenler;

  • Faiz oranları
  • Yapılandırma masrafları
  • Vade seçenekleri

Bu gibi etkenleri göz önünde bulundurarak bankaların resmi internet sitelerinden bilgi edinebilir.

Kredi Çekmeye Engel Olan Durumlar

Kredi çekmeye karar verilerek tercih edilen bankadan kredi çekildiğinde engel teşkil eden nedenler;

  • Kişinin gelirinin yetersiz olması
  • Kişinin çalışma durumunun sürekli olmaması
  • Kişinin kredi notunun olumsuz olması
  • Kişiye kefil olmada sorun yaşanması
  • Kişinin kara listeye girmesi

Bu gibi durumlarda kredi çekilmesi gerçekleşmez. Dikkat edilirse kredi kartı yapılandırması kredi çekmeye engel değildir.

Kredi Yapılandırma Nedir Nasıl Hesaplanır?

Acil paraya ihtiyaç duyulan anlarda en iyi yoldur kredi çekmek. Ülkemizde en çok kullanılan kredi konut kredisidir. Ama bazen hayatta her şey planlandığı gibi gitmiyor. Kredi çeken insanlar faiz oranlarının düşmesiyle bi...

Kredi Kartı Kaybolması Durumunda Neler Yapılır?

Alışveriş yapmak amacıyla kullanılan kredi kartları çeşitli nedenlerle kaybolabilen eşyalardır. Bu kartların kaybolması kartın kötü niyetli kişilerce kullanılmasına ve suç işlemeye varan sonuçlar doğurabilir.

Bireysel Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Bankaların kullandırdığı krediler bireysel ve kurumsal olarak ayrılmaktadır. Bazı krediler ise ortaklı olarak da kullanılabilmektedir. İşte bireysel kredi çeşitleri nelerdir? Sorusunun yanıtı.Konut KredileriEv al...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.