Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

02 Ekim 2020
03:23

Günlük hayatta acil nakit sıkışıklığı yaşamak, bir mal alımı ya da mülk alımı yapmak için bankalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bankalar müşterilerine kredi verirken kredi sicil notu olarak bilinen ve kişinin daha öncesinde borçlarını ödeyip ödemediğine göre bir puanlama verilen sistem üzerinden kredi verimine dikkat etmektedirler. Bu nedenle bireyin kredi sicil puanını orta ve üst seviyelerde tutması oldukça önemlidir. Sicili kötü olan kişiler için ise kredi sicili nasıl temizlenir? Gibi sorular ve sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunun için belirli bir kaç adımı uygulayarak kredi sicilini yükseltebilmek mümkün olur.

Kredi Sicili ve Kredi Notu Farkı

Kredi sicili bir kişinin daha öncesinde çekmiş olduğu kredi ya da kredi kartı gibi işlemlerde borçlarını nasıl ödediğine dair geçmişe yönelik bir sicil durumu olup silinmesi mümkün değildir. Belirli bir veri tabanı sisteminde yer alan bu sicil kredi notu ile bu anlamda farklılık göstermektedir. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası iş birliğinde yer alan kredi sicili bir yana durmakla beraber bireylere kredi çekme konusunda sıkıntı yaratan durum kredi notudur. Bu nedenle kredi notunun orta ya da üst seviyelerde tutulması gerekir.

Banka Sicili Silme

Bir bireyin banka borcunu 90 günlük bir süre ile ödememesi ve bunun sonucunda yasal takip sürecine girmesi ile kara listeye alınması söz konusu olur. Bunun geri dönüşü olmamakla beraber bankanın uygun gördüğü süre boyunca kara listeye girmiş olan kişiye her hangi başka bir banka kurumu tarafından kredi verme durumu söz konusu olmaz. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişi adına tutulmakta olan kredi sicilinin silinmesi adına borcun ödenmesinin ardından üzerinden 5 yıl kadar bir süre geçmesi gerekir. Bu 5 senelik süreç içerisinde kişinin diğer banka kurumlarından yapacağı her hangi bir başvurunun olumlu geri dönüş alması söz konusu değildir.

Kredi Sicili Temizleme

Kredi sicili yani kredi notu var olan bir borcun kısa sürede ödenmesi halinde sicilin kötü bir duruma düşmemesi adına önlem alınması anlamına gelir. Bankaların sunmakta olduğu borç yapılandırma işlemlerinden yararlanmak, kredi borcu transferi gerçekleştirmek ya da diğer adı ile refinansman işlemini tamamlamak sicilin aşağı çekilmesinin önüne geçer. Borç yapılandırma işleminde ya da bireye sunulmuş olan kredi seçenekleri dahilinde uygun olan seçeneğe kısa sürede ulaşım sağlayabilmek mümkün olurken aynı zamanda kredi sicili de kötü şekilde etkilenmemektedir.

Kredi Yapılandırması

Kredi sicilini temizlemek için başvurulacak olan yöntemlerden bir tanesi olarak kredi yapılandırması mevcut olan borç durumunda aylık taksitlerin ödenememesi durumu ile bankaya başvurulması şeklinde gerçekleşir. Kredi çekilmiş olan banka kurumundan kredinin kalan borç üzerinden taksitlendirmesinin tekrar yapılması istenebilir. Bu gibi durumlarda kalan borcun vade süresi uzatılarak yeni faiz oranı üzerinden taksitlendirme işlemi uygulanmaktadır. Kredi yapılandırma işlemi kredi sicilinin temizlenmesi ve yüksek kalabilmesi için uygulanabilecek olan adımlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu nedenle kredi sicilinin borç ödeyememe durumunda aşağı düşmesi ve kara listeye alınmasının önüne geçen bir sistem olarak tercih edilebilir.

Kredi Sicilinin Oluşma Oranları

Bir bireyin kredi sicili oluşturulurken Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirli oransal yüzdeler dikkate alınmaktadır. Buna göre; kredi ve kredi kartı ödeme düzeni %35 oranında, mevcut kredi ve kredi kartı kalan borç durumu %35 oranında, yeni alınan kredi %11 oranında, kredi kullanma yoğunluğu %10 oranında ve diğer faktörler %9 oranında kredi siciline etki etmektedir. Kredi kartı ya da kredi ödeme füzeni ile mevcut olan kredinin ya da kredi kartının anlık durumu oldukça yüksek bir etken olmakla beraber bu iki unsuru düzenli bir şekilde yüksek seviyede tutmak birey açısından ileriki dönemlerde kredi çekiminde yardımcı olur.

Kredi Sicili Değerlendirmeleri

Banka kurumları tarafından ve Kredi Kayır Bürosu tarafından belirlenmiş olan kredi sicili puan değerlendirmeleri kapsamında 1-699 arasında olanlar çok riskli, 700-1099 arasında olanlar orta riskli, 1100-1499 arasında olanlar düşük riskli, 1500-1699 arasında olanlar iyi, 1700-1900 arasında olanlar çok iyi olarak nitelendirilmektedir. Kredi sicilini bu değerlere bakarak yüksek oranda tutmak bir banka kurumundna rahat bir şekilde kredi çekimi yapabilmek için önemli olup kredi sicilini temizlemek için de banka yapılandırma işlemlerinden yararlanılabilmektedir. Banka kuruluşları tarafından verilen avantajlı fırsatlardan faydalanabilmek kredi sicili açısından da önem arz eder.

Kredi Sicilinin Az Önemli Olduğu Bankalar

Devlet ya da özel kuruluş banka kurumlarının çoğunda kredi sicili oldukça önemli bir etken olsa da bazı kurumlar kredi sicili üzerinden işlem yapmamaktadır. Bir mal ya da mülkü ipotek göstererek kredi sicilini geride bırakan bu kuruluşlar arasında; Cepteteb, N Kolay kredi ve Enpara bulunmaktadır. Diğer banka kuruluşlarından kredi çekmek için kredi sicili üzerinden işlem yapılabilmesi durumu söz konusu olurken bu kurumlardan ipotek yolu ile kredi çekebilmek mümkün olur.

Mortgage İle Alınan Ev Borç Bitmeden Satılabilir mi?

Mortgage tercih etmemizin sebebi çoğunlukla ev ihtiyacımızı karşılamaktır. Parasız kalan insanlar genellikle krediye başvurmak için bankaya giderler. Kredi hızlı ve elverişlidir, ancak bir mülkünüz varsa banka memurları ...

Kredi Yapılandırma Nedir Nasıl Hesaplanır?

Acil paraya ihtiyaç duyulan anlarda en iyi yoldur kredi çekmek. Ülkemizde en çok kullanılan kredi konut kredisidir. Ama bazen hayatta her şey planlandığı gibi gitmiyor. Kredi çeken insanlar faiz oranlarının düşmesiyle bi...

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Çiftçilerin ihtiyaçları olması halinde desteklenmesi adına bir takım krediler almasına yardımcı olan finans kurumları vardır. Finans kurumları aracılığıyla bazı şartların yerine getirilmesi halinde tarım krediniz onaylan...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.