DOLAR
7,955 -0,62
EURO
9,489 -0,37
STERLİN
10,632 -0,65
GRAM ALTIN
464,020 -0,26
BIST 100
1,338 1,28

Kripto Para Nasıl Change Edilir?

19 Eylül 2020
01:22

Kripto para, internet üzerinden kullanılan, hiç bir merkezi otoriteye veya aracı kuruma bağlı olmayan, sanal para birimini ifade eder. Kripto paralar belirli şifreler kullanılarak, yerleştirildiği sanal cüzdanlardan yine şifreler aracılığı ile çıkarılıp kullanıldığı için bu isim verilmektedir. Kripto para birimleri ile kişiler veya kurumlar gerçek para ile yapılan harcamaları yapabiliyorlar. Piyasada günümüzde binden fazla kripto para çeşidi bulunmaktadır. Kripto paraların bazıları şunlardır; Bitcoin, Litecoin, Dash, Neo, Nem, Ripple, Ethereum. Sanal olmaları bilgisayar sisteminde kullanılmasından kaynaklanır. Kripto para birimleri Dolar veya Euro gibi basılı halde bulunmuyor. Kripto paraları kağıt para gibi devlet itibarından kaynaklı bir değeri yoktur. Kullanıcıların kripto para nasıl change edilir? Sorusundan yola çıkarak değiş tokuş aracı olarak kabul edilmesinden veya emtia gibi görmelerinden kaynaklanır. Değerleri, tıpkı diğer para birimleri gibi piyasalarda anlık olarak arz ve talep koşullarına göre belirlenir.

Kripto Paraların Üstünlüğü Nedir?

Kripto paraların gerçek paralardan en büyük üstünlüğü herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmamasından dolayı hiç bir ülkenin ekonomik durumundan etkilenmemesidir. Ayrıca kime ait olduğu bilinmediğinden dolayı izlenip denetlenmediği için kripto paraların açılmış hesapların dondurulması, el konulması gibi bir tehditle karşılaşılması mümkün değildir.

Kripto Paralarda En Büyük Tehlike Nedir?

Kripto paraları bekleyen en büyük tehlike bu paraların kullanımının kara para işlemlerine çok açık olmasından dolayı devletler tarafından yasaklanması veya İsviçre Bankalarına yönelik aksiyonda olduğu gibi hesapların isimlendirilmesinin talep edilmesi olasılığının olmasıdır. Bu işlemin yapılmasından sonra kripto paralar bir anda çok büyük değerler kaybedebilir veya değersiz olabilirler.

Kripto Paralar Nasıl Alıp Satılır?

Kripto para almanın iki yolu vardır. Birincisi herhangi bir devletin para birimi ile (TL, USD, EURO) veya herhangi bir kripto para ile ( Bitcoin, Ripple vb.) change edilmesidir.

Kripto paralar online üzerinden satılmaktadır. Büyük kripto para borsaları TL, USD veya EUR karşılığında alımın yapılması yalnızca onaylı hesap yolu ile izin verilmektedir. Onaylı hesap, para yatırıp kripto para alacak kişilerin gerçekten siz olduğunu gösterecek belgelerin satıcı internet sayfasının onaylanmasıdır. Kimlik, adınıza ait bir fatura ve fotoğraf gibi bilgilerinizi göndermeniz gerekir.

Kripto Alım Satım Yapılan Siteler

Türkiye'de TL olarak para yatırılıp, kripto para satın alınabilecek bir çok siteler bulunur. Bitcoin satın alacağınız internet sitesini mutlaka çok iyi araştırmanız gerekir. İnternet sitesine üye olmadan önce kullanıcı yorumlarını mutlaka okumalısınız. Güvenilir sitelerden BTCtürk, Paribu siteleri yalnızca bir kaçıdır.

BTCtürk'e üye işlemlerinizi tamamladıktan sonra hemen hesabınıza para yatırabilirsiniz. Yalnızca bir kere olmak üzere ilk yatırdığınız para 24 saat sonra hesabınıza geçmektedir. TL olarak yatırdığınız para hesabınıza geçtikten sonra Bitcoin veya Ethereum kripto para alım satım işlemlerinizi yapabilmeniz için hesabınızı mutlaka onaylatmanız gerekir. Hesabınızı onaylatmanız için kimlik bilgisini önlü arkalı ve isminize kayıtlı bir fatura göndermeniz gerekir. Bu bilgileri siteye yükledikten sonra hesabınızın onay işlemleri başlayacaktır. Yaklaşık bir hafta içerisinde hesabınız onaylandıktan sonra artık kripto para alım işlemlerine başlayabilirsiniz. BTCtürk internet sitesinde şuan için yalnızca Bitcoin ve Ethereum kripto paraların alım ve satımı yapılmaktadır.

Bitcoin ve Ethereum Dışında Kripto Paraları Alım Satım Yapan Siteler

Dünyada kripto paraların alım satımını yapan bir çok internet sitesi bulunmaktadır. Dünyadaki ilk 4 büyük internet sayfası Bithumb, Binance, Bitrexx, Bitfinex'dir. Dünya sitelerinde USD yatırp kripto para almak için aynı BTCtürk'te olduğu gibi kimlik belgelerinizi gönderip onaylatmanız gerekir.

Bitfinex internet sitesine Bitcoin veya Ethereum kripto para göndererek alım satım işlemini yapmak için hesap onaylatmasına gerek olmamasıdır. Hesabınızı açtıktan hemen sonra istediğiniz kripto parayı alıp satabilirsiniz. Ethereum ve Bitcoin para transferleri yoğunluğa bağlı olarak hesaba geçmesi 24 saat sürmektedir. Transfer işlemleri için çok küçük komisyon talep edilir.

Bitcoin

Kripto paralarda ilk ortaya çıkan ve günümüzde hala en yaygın bir şekilde kullanılan kripto para Bitcoin'dir. Bitcoin 21 milyon adet ile sınırlı bir şekilde oluşturulmuş durumdadır. Bitcoin satan internet sitelerinden para karşılığı satın alınabiliyor. Bitcoin kuru tıpkı ulusal paraların birbiri karşısındaki kurları gibi arz ve taleplere göre belirlenmektedir.

Bitcoinin Hızla Değer Kazanmasının Nedeni

Bitcoin ve diğer kripto paralarla yapılan tüm işlemler kimin yaptığı veya kimle yapıldığı belirsiz kalmaktadır. Kimlik bilgilerinin gizliliği, hiç bir firma tarafından denetlenmediği için sistemi, her türlü yasa dışı finansal transferler konusunda açık hale getiriyor. Kripto paralar her türlü gizli işlemlerde, yapılan kazançların vergi dışına çıkarılmasında ve hatta para ilişkilerinde kullanılan bir ödeme aracı haline gelebiliyor. Bu işlemlere talep arttıkça kripto paraların sınırlı sayıda olması sebebi ile değerleri yükseliyor. Değerleri yükseldikçe yükselen değerlere bakılarak, yatırım aracı olarak kullanmayı hedefleyen kişilerin talepleri artıyor ve bu talep artışı sebebi ile kripto paraların değeri daha da yükseliyor.

Bitcoin Değeri Neden Düşüyor?

Bir dönem patlama yapan ve ekonomi piyasasında balon paradoksu oluşturduğu gibi bir çok spekülatif tartışmaya yol açan bitcoin bir balon kadar olmasa da düşüşünü sürdürüyor. Peki bitcoin değeri neden düşüyor? Bir anda bu...

Bitcoin İle Alışveriş Yapmak Mümkün mü?

Kripto para birimi olarak adlandırılan Bitcoin ülkemizde birçok kişi tarafından yaygın olarak kullanılan para birimleri arasında yer almaktadır. Kullanılması kolay olması sebebi ile tercih edilen para biriminin farklı or...

Kripto Para Nereden Alınabilir?

Kripto paralar, Endüstri devriminin yeni para birimleri olarak tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Bir merkezi, bankası ve ülkesi bulunmayan bu paralara; her ülkeden pek çok kişi yatırımda bulunuyor. Yeni çağda yaşa...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.