Bankacılık Denetleme Ve Düzenleme Kurulu Ne İş Yapar?

17 Mayıs 2021
12:31

Türkiye’de bulunan tasarruf sahiplerinin bankacılık işlemleri ile ilgili konularda yaşanabilecek hak mahrumiyetlerini bertaraf etmek ve menfaatlerini korumak amacı ile kurulmuş olan bir kurumdur. Finans kurumları ile bankaların sunmuş oldukları hizmetlerde sağlıklı, etkin ve rekabet edilebilir şekilde ortam oluşturmak kurumun asıl amacıdır. Ülkenin istikralı bir şekilde uzun vadeli katkıda bulunma amacı ile kurulmuş devlete ait bir kurumdur. Finans kurumlarını denetleme ve düzenleme amacı ile kurulmuş olan bu kurumun ne tür görevleri bulunmaktadır. Hangi konularda finans kurumlarını denetler ve ne tür uygulamaları gerçekleştirir.

BDDK Nedir?

Türkiye’de bankacılık işlemleri ile ilgili hizmet sunan yüzlerce banka ve finans kurumu bulunmaktadır. Finans kurumlarının vermiş olduğu hizmetleri denetlemek ve düzenlemek ile yükümlü kurumdur. 90 yıllarda meydana gelen bankacılık sektöründeki dalgalanmalar kurumun kurulmasını ihtiyaç haline getirmiştir.

Ekonomiye uzun vadede katkı sağlayan bu kurum Ankara’da faaliyetini sürdürmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kelimelerinin ilk harflerinden oluşmuş bir terim olarak literatüre girmiştir.Kurul yedi üyeden oluşmaktadır, bir başkan ve ikincil başkandan oluşmaktadır. Kurul başkanı aynı zamanda kurumun da başkanı sayılır. Tüm üyeler Cumhurbaşkanı tarafından atanır.

BDDK Ne Zaman Faaliyetlerine Başlamıştır?

Türkiye’de hizmet sunan finans kurumlarının denetimini sağlayan bu kurum faaliyetlerine 1999 yılından itibaren başlamıştır. 23 Haziran 1999 yılında resmi gazetede yayınlandıktan sonra faaliyetlerini hala sürdürmektedir. Kamu tüzel kişiliğine haiz olan bu kurum mali özerkliğe de sahiptir.

BDDK’nun Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Müşterilerine bankacılık hizmetleri sunan finans kurumlarının çalışmaları ile ilgili kurulan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ne iş yapar?

Kanunun bu kuruma vermiş olduğu yetki ve görevler şunlardır;

 • Müşterilerin haklarını korunması, ekonomiye zarar verebilecek faaliyetlerin önlenmesi
 • Finans kuruluşlarının faaliyetlerinin denetlenmesi
 • Mali ve mesleki kuruluşlara üye olmak
 • Finansal sektörü geliştirmeyi amaçlayan stratejiler belirlemek
 • Kurum ve kişilerden bilgi ve belge talep etmek
 • Görevleri ile ilgili araştırma yapma ve kamuyu bilgilendirme
 • Bağımsız denetim hizmeti sunan kurumların usul ve esaslar doğrultusunda faaliyetlerinin yürütmesini sağlamak,

BDDK'ya Nasıl Şikâyet Edilir?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu Ne İş Yapar? Sorusunun cevabı bulunduktan sonra, nasıl şikayet edilir? Sorunun cevabı aranmalıdır.

Finans kurumlarının müşterileri kurumun yapmış olduğu işlemlerden dolayı bu kuruma şikâyette bulunabilirler. Bu konu ile ilgili çeşitli uygulamalar mevcuttur.

 • Bilgi Edinme Sistemi
 • Elektronik Şikâyet Sistemi
 • Dilekçe
 • Çağrı merkezi
 • CİMER

Şeklinde uygulamalar kullanılarak bankacılık deneteme ve düzenleme kuruluna şikayet yapılabilir. Bu kuruma yapılan şikâyetler sayesinde finans kurumları için etkili çözümler üretilmiş olur.

 

 

Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır?

Kartınızla internet üzerinden alışveriş yapmak için öncelikle banka kartı internet alışverişine nasıl açılır bilmek ve açtırmak gerekmektedir. Günümüzde elektronikten giyime, gıdadan ev eşyasına kadar birçok ihtiyacımızı...

Temassız Kart Nasıl Kullanılmalıdır?

Kredi kartlarına eklenen özellikler her geçen gün daha da çoğalır bir hal almıştır. Özelliklerden sadece kendine uygun olanı kullanan insanlar bilgi sahibi olurken aslında bilinmesi herkes açısından önemlidir. Bunun için...

Bankaya Altın Emanet Edilebilir Mi?

Altın her zaman yatırım alanında güvenli liman olarak değerlendirildiğinden dolayı birikimlerde en sık tercih edilenler arasında bulunur. Alınan altın yatırımları evlerde kişisel şekilde önlemler alınmasına karşılık yine...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.