DOLAR
7,934 -0,89
EURO
9,444 -0,85
STERLİN
10,598 -0,96
GRAM ALTIN
460,750 -0,96
BIST 100
1,330 0,69

Kara Listeden Kurtulmak İçin Öneriler

20 Eylül 2020
18:30

Bankalar çeşitli sebepler ile kredi kullanan kişileri kara listeye alıyorlar. Farklı çözümleri olan kara liste sorununa karşı, kara listeden kurtulmak için öneriler ile banka kredisi kullanan kişiler kendilerini bu listenin dışında tutmak için çeşitli çözümler uyguluyorlar. Kredi konusunda belirlenen puanların altında olan kişiler bankalar tarafından kara listeye atılıyor ve bu neden ile kredi alma konusundaki bir sonraki talepleri otomatik olarak reddediliyor.

Kara Listeye Düşme Sebepleri

Kara listede bulunan kişiler öncelikle kara listeye düşüş sebeplerini incelemeli ve bunu anladıktan sonra düzeltme yoluna gitmeliler. Bankalar bireysel müşterilerini findeks yani güven puanı üzerinden değerlendirmeye alıyorlar. Puanları 900 baz puanın altında yer alan kişiler otomatik olarak bankacılık sisteminde kesinlikle kredi verilemez durumuna düşerek kredi alımı konusunda başvuru yaptıklarında otomatik olarak reddediliyorlar. Bu durumun oluşması için sebepler ise, onaylanmadığı durumlarda sürekli olarak kredi başvurusu yapmaya devam etmek, mevcut borçların ödenmemesi ve takipte olan borçların bulunması gibi durumlar kredi konusunda kara listeye düşmeye öncü sebepler olarak gösteriliyor. Kredi konusunda kara listeden çıkmak için ise çeşitli yöntemler bulunuyor.

Mevcut Borçların Yapılandırılması

Bankadan kredi alan müşterilerin en büyük hatalarından birisi olarak, kredi alımından sonra ödemenin yapılamadığı durumlarda borcu yapılandırıp ödenebilir hale getirmek yerine olduğu gibi bırakmaya devam etmek olarak görünüyor. Ödenemez hale gelen borçları banka ile görüşerek yeni bir yapılandırma sürecine sokan kredi alıcıları, bu sayede hem daha avantajlı bir ödeme ağına hem de zorlandıkları borçları kendi şartlarına uygun hale getirerek daha rahat ödeme şartlarına ulaşmış olarak borçlarının ödemesini devam ettiriyorlar. Bu aşamada kredi puanının daha fazla düşmemesi adına müşterilerin yapması gereken şey anlaşmanın ardından ödemeleri sürekli düzenli olarak yapmaya devam etmek olarak göze çarpıyor.

Kredi Kartı Kullanın

Yeniden kredi alınamayan durumlarda kredi kartı kullanımı kara listeden çıkmak adına ne hızlı yöntemler arasında gösteriliyor. Zira kredi kartı ile alışveriş yapmakta bir nevi kredi alımı anlamına geliyor ve daha önceden alınan kredi kartı borcu yoksa ve bloke konuma gelmemiş ise kredi kullanımı konusunda bir engel teşkil etmesi söz konusu olmadığından kredi kartı kullanımı ve düzenli olarak ödemesinin yapılması durumunda kara listeden çıkış süresi hızlanıyor.

Asla Başvuru Yapmayın

Kara listede kalma sürecini uzatan faktörlerden bir diğeri de sürekli olarak kredi başvurusu yaparak mevcut kredi puanını daha da diplere çekmek ve kara listede kalma süresini uzatma sorunu olarak göze çarpıyor. Mevcut findeks puanlarını öğrendikten sonra durumu düzeltmek adına yöntemleri uygulayıp, ardından tekrar findeks kontrolü aşamasına giderek başvuru yapması gereken banka kullanıcıları, ancak bu şekilde kredi alımı konusunda tekrar istenen güven aşamalarını sağlar hale gelebilirler. Yeniden uygun şartları sağlamaya başladıktan sonra uzman banka danışmanları eşliğinde kendilerine ve ihtiyaçlarına en uygun kredi seçenekleri ile yeniden ve doğru bir şekilde borçlanabilecek olan banka müşterileri bu adımın ardından ödemelerinde aksatma yaşatmadıkları taktirde yeniden banka tarafından güvenilir müşteri konumuna gelerek istedikleri anlık ihtiyaç, konut veya otomobil alımları için gereken kredileri rahatlıkla almaya başlayabiliyorlar.

Ödeme Düzenini Sağlayın

Ödeme düzenliliği ve borca karşı vefa durumları bankalar için oldukça önem taşıyan ana unsurlar arasında yer alıyor. Ödeme konusunda mevcut kredi kartı borçları veya alınan kredi borçlarının ödemesinin düzenle yapılmaya başlanması ve gerçekleştirilmesi banka imajı açısından oldukça önem taşıyor ve kredi alıcısının puanının yeniden gözde geçirilerek kara listeden çıkış sürecinin hızlanmasına yardımcı oluyor.

Başvuru Öncesi Banka İle Görüşün

Borçların tamamen ödendiği ve düzenli kredi kartı ödemelerinin gerçekleşmeye başlanmasının ardından banka müşterilerinin, bankaları ile görüşerek, görüşme ardından uygun şartların oluştuğunu gözlemleyip bunun ardından tekrar kredi başvurusu yaparak doğru adımı atmaları süreci hızlandıran durumlar arasında gösteriliyor. Ödeme düzeninin tekrar sağlandığı ve kredi kartı ödemelerinin zamanında yapıldığı durumlarda banka imajının toparlama süreci hızlanıyor ve kara listeden çıkış sürecinin hızlanması gerçekleşiyor. Kara listeden çıkışın ardından uzman banka temsilcileri ile yeniden görüşme sağlayıp kredi alımı konusunda güvenilir seviyeye geliş süreci de gerçekleşmeye başlıyor.

Düzenli Kontroller Yapın

Bankaların güvenilirlik puanı olarak adlandırdığı findeks raporu oldukça önem arz ediyor. Banka güven puanı 900 baz puanın altına gerilemiş kişilerin tekrar güvenilir seviyeye gelmeleri yine findeks raporlarına bağlı olarak gerçekleşiyor. Kara listeye düşmüş ve kredi alımı konusunda banka ayrımı olmadan her bankadan otomatik olarak olumsuz yanıt alan kişilerin bu dönemlerde yapmaları gereken en önemli şeylerden birisi de ödeme dengesini sağlamanın yanı sıra aynı zamanda düzenli olarak findeks puanlarını kontrol ederek yaptıkları olumlu banka hareketlerinin etkilerini gözlemlemek ve 1300 puan üstüne gelene kadar bu şekilde devam etmeyi sürdürmek olacaktır. Güvenilir puanlama olarak 1300 ve 1900 arasını gösteren findeks raporlarında, iyi duruma gelmek bankacılık hizmetleri adına son derece önemli bir adım olacaktır.

Mortgage İle Alınan Ev Borç Bitmeden Satılabilir mi?

Mortgage tercih etmemizin sebebi çoğunlukla ev ihtiyacımızı karşılamaktır. Parasız kalan insanlar genellikle krediye başvurmak için bankaya giderler. Kredi hızlı ve elverişlidir, ancak bir mülkünüz varsa banka memurları ...

Kredi Faizi Ödenmezse Ne Olur?

Bankalardan çekilen kredilerin anapara ile birlikte geri ödenmesi gereken belirli faizleri vardır. Bu ödemeler belirli vadelerle aylık olarak tahsil edilir. Kredi faizi ödenmezse ne olur? konusunu inceleyen kişiler için ...

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Çiftçilerin ihtiyaçları olması halinde desteklenmesi adına bir takım krediler almasına yardımcı olan finans kurumları vardır. Finans kurumları aracılığıyla bazı şartların yerine getirilmesi halinde tarım krediniz onaylan...

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.